Üllatus: stress ei teegi mehi tingimata tigedaks!

 (6)
Üllatus: stress ei teegi mehi tingimata tigedaks!
Reuters/Scanpix

Värske uurimus kummutab levinud väärarvamuse, mille kohaselt närvipinge soodustab alati ainult agressiivset käitumist.

Meeste reaktsioone pingelistele olukordadele uurinud Saksamaa Freiburgi ülikooli teadlaste töörühm psühholoogide ja neuroloogide professor Markus Heinrichsi ja dr Bernadette von Dawansi juhtimisel kummutas ligi sajandi püsinud doktriini, mille kohaselt on inimese ja enamiku loomaliikide standardseks reaktsiooniks stressile refleks, mis sunnib kas võitlema või põgenema, vahendab Medical Xpress.

Alles 1990ndate aastate lõpus hakkas osa teadlaseid väitma, et naistel avaldub stressi mõjul hoopis teine reaktsioon: kalduvus hoolitseda ja sõbruneda (ingl tend-and-befriend response). Samas eeldati endiselt, et stressis mehed muutuvad ikka vaid agressiivsemateks.

Von Dawans rõhutab, et see pole tegelikult sugugi nii: "Tuleb välja, et meestelgi avaldub stressi otsesel tagajärjel seltsiv lähenemiskäitumine."

Uurijate töörühm kaardistas esmakordselt katseliselt meeste ühiskondlikku käitumist stressi tingimustes. Töö tulemused ilmusid ajakirjas Psychological Science.

Juba mullu töötasid prof Heinrichs ja dr von Dawans välja avaliku kõnepidamise ülesande põhise standardiseeritud protseduuri stressi esilekutsumiseks katserühmades.

Uurimaks mõjusid, mida antud stressitegur ühiskondlikule käitumisele avaldab, viisid teadlased läbi hulga spetsiaalselt konstrueeritud suhtlusmänge, mis võimaldasid mõõta nii positiivset ühiskondlikku käitumist — näiteks usalduse või jagamisvalmiduse määra — kui ka negatiivset käitumist — näiteks karistamissoovi.

Stressiseisundisse viidud katsealustel ilmnes stressivabade kontroll-katsealustega võrreldes märkimisväärselt suuremal määral positiivse ühiskondliku käitumise tunnuseid. Negatiivse ühiskäitumise määrasid ei mõjutanud stress aga hoopiski.

Prof Markus Heinrichs leiab, et uurimuse tulemustel võib olla kaugeleulatuvaid järelmeid stressi ühiskondliku tähtsuse mõistmise jaoks: "Meie laboratooriumis varem läbi viidud katsetest teadsime juba, et stressiküllase situatsiooni eelne positiivne ühiskondlik kontakt usaldusväärse isikuga pärsib stressireaktsiooni.

Paistab, et taoline kohanemisstrateegia on inimolemusse juurdunud nii tugevalt, et inimesed saavad stressi ilmnemise ajal või vahetult pärast seda positiivse ühiskondliku käitumise kaudu oma stressireaktsioone muuta."

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.