Ülipikk Maad kimbutanud magnettorm sai läbi

 (37)
Ülipikk Maad kimbutanud magnettorm sai läbi
AFP/Scanpix

Maal pühapäeva, 5. juuni öösel alanud pikk magnettorm sai lõpuks läbi. Sellele viitavad Ameerika Ühendriikide rahvusliku okeanoloogia ja atmosfääri uuringute keskuse (NOAA) kosmoseilmastiku vaatlused.

Kokku kestis magnettorm NOAA andmetel umbes 18 tundi. Umbes kell 23.30 Eesti aja järgi tõusis Kp magnetiindeks viienda tasemeni, mis on minimaalne tormi tase. Kolme tunni möödudes oli see juba tasemel 6, kuhu ta jäi kuueks tunniks.

Seejärel veel üheksa tundi oli magnetosfäär „piiripealsel“ tasemel, kui Kp oli 4, mille järel see taandus tagasi rahulikule tasemele.

Kp skaalal on kümme taset: 0 kuni 3 vastavad rahulikule magnetosfääri seisundile, 4 on ärritunud tase ning tasemed 5 kuni 9 on magnettormide viis tugevusklassi.

Pinged Maa magnetosfääris elik magnettormid tekivad Päikese plasma voogude mõjul – laetud osakeste plahvatuste tagajärjel. Osakesed, mis põrkuvad vastu magnetosfääri tekitavad seal pingeid, mis võib omakorda häirida raadiosidet.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.