Üle kilomeetri sügavusest avastatud uss Mephisto on maailma sügavaim hulkrakne

 (15)
Ussike nimega Halicephalobus mephisto
Ussike nimega Halicephalobus mephisto

Maakoore lõhedes elutsevad vastupidavad ümarussid, kelle eellased on ilmselt pärit maapinnalt. Kuristikud, kraatrid ja sügavikud kõlbavad vaid koledate fantaasialoomade elupaikadeks, sest kõrge rõhk, kuumus ja hapnikunälg ei hellita kedagi. Tuhandete meetrite sügavusest on seni leitud vaid üksikuid bakteri- ja seeneliike. Bioloogid ei jäta siiski jonni ning Lõuna-Aafrika kullakaevanduste sügavikest pärineva vee filtreerimisel leiti uus ümarussiliik.

Siiani arvati, et ükski hulkrakne loom ei suuda sellistes tingimustes ellu jääda. Rahvusvaheline teadlaste rühm tõendas ajakirjas Nature, et üle kilomeetri sügavuses elab ussike, kellele nad andsid kirjandusliku põrguvürsti auks nime Halicephalobus mephisto, kirjutab Novaator.

Ümarusside leidmine üllatas uurijaid endid, sest hapnikupuuduse tõttu on maakoore sügavuses eluvormide hulk väga piiratud.

Uurimisrühma liikme Princetoni ülikooli teadlase Tullis Onstotti sõnul peavad ussid hakkama saama väga vähese hapnikuhulgaga. "Maailmameres on hapnikku sada korda rohkem kui paari kilomeetri sügavusel Maa koores," tõi ta näite.

Pikemalt loe edasi SIIT.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!