ÜKS KÜSIMUS | Kas puugi söömine võib olla ohtlik?

 (63)
PUUK , PUUKIDE PÜÜDMINE UHTUS
PUUK , PUUKIDE PÜÜDMINE UHTUS FOTO: Marko Mumm

Eesti on puukide leviku poolest üks kõrgeima riskiga piirkondi Euroopas, kus puugid on aktiivsed aprillist oktoobri-novembrini. Pärast puugihammustust tasuks enda tervise jälgimisele pöörata tavapärasest enam tähelepanu ja vajadusel teha puugi-levitavate haiguste test. Aga mis juhtub siis, kui sa kogemata puugi ära sööd?

Kuigi eelkõige ohustavad puugid maapiirkondade elanikke ning metsanduses ja põllumajanduses töötavaid inimesi, kes veedavad kas ametist või elustiilist tulenevalt rohkem aega looduses, võivad puugid varitseda ka linnas asuvates parkides või kodumurul.

Ka ei ole võimatu, et inimene neelab puugi kogemata älla koos marjade või puuviljadega.

Soome Turu ülikooli keskhaigla infektsioonihaiguste professor Jarmo Oksi ütleb, et puugi alla neelamine inimesele ohtlik ei ole.

Seda seetõttu, et puugis olevad viirused pääsevad parasiidist välja ainult siis, kui see kuhugi kinnitub ja verd imema hakkab.

Inimese soolestiku seintel aga ei ole puugil kohta, kuhu vere imemiseks kinnituda.

Teisisõnu: Kui puuk ei kinnitu ja ei hakka verd imema, siis ei pääse ka võimalikud selle sees olevad viirused välja ning need kulgevad koos puugiga loomulikul teel läbi inimese seedeelundkonna ja väljuvad koos väljaheitega.