Tuul võiks katta inimkonna energiavajaduse

 (83)
Tuul võiks katta inimkonna energiavajaduse
Foto: Andres Putting

Maa elanikud tarvitavad üha rohkem elektrienergiat. Üritame küll olla säästlikumad, kuid ennustuste kohaselt vajame 2030. aastal siiski ligi 12 teravatti energiat. Aastal 2008 tarbis inimkond 15 teravatti energiat, prognoosi kohaselt rahvastik küll kasvab, samas energiasäästu arvelt peaks tarbimine vähenema.

Õnneks on meie planeedil piisavalt tuult, mille abil saab kerge vaevaga piisaval hulgal energiat toota, näitas Stanfordi ülikooli kliimamudel, vahendab Novaator.

Arvutisimulatsioonid on näidanud, et suurtes tuuleparkides võivad tuulikud hakata üksteise tööd takistama ning mõjutada kohalikku kliimat. See tekitab tuuleenergia suuremahulise kasutamise suhtes kõhklusi.

Mark Jacobson püüdis kolmemõõtmelise arvutisimulatsiooni abil kindlaks teha, kui palju on mõtet Maale tuuleparke ehitada, kuidas suur hulk tuulikuid tuule kiirust mõjutab ning milline võiks olla nende mõju ilmastikule - niiskusele, temperatuurile ja pilvede tekkimisele.

Selgus, et uute tuulikute ehitamisega võib tõesti jõuda haripunkti, kus enam ei saada energiat isegi siis, kui järjest uusi tuuleparke rajada. Selleks peaks tuulikute arv olema tohutu, palju suurem kui inimestele on vaja.

Loe edasi Novaatorist!