Tutvugem, superjonnipunn gömböc: maailma iseäralikumaid vorme, mis jääb alati püsti!

 (11)
Isetasakaalustuv gömböc on ainus tehislik mono-monostaatiline vorm
Isetasakaalustuv gömböc on ainus tehislik mono-monostaatiline vorm

Ungari matemaatiku leiutatud Gömböc on ainulaadne 'jonnipunn' — maailma ainus tehislik isetasakaalustuv vorm. Asju, mis pärast pikalitõukamist end jälle püsti ajavad, leidub palju, tarmukatest joodikutest õõnesleludeni — ainult et esimesed teevad seda omal jõul, teistes on aga kaal kavalalt jaotatud.

Jonnipunnina tuntud mänguasja kaarsele põhjale kinnitatakse raskus, millega võrreldes lelu õõnes korpus ise on kerge. Alumises otsas paiknev raskus on mänguasja massikeskmeks, mis taastab alati ühtmoodi püstise tasakaalu, kirjutab futurismiblogi io9com.

Gömböcil puudub jõuallikas ning selle kaal on läbivalt ühtlane. Vormi alumine külg on lai kaar, mida ümbritsevad kaks lamejat, kaarekujuliseks valliks koonduvat külge. Ükskõik, kuidas gömböc tasapinnale paigutada, ajab see end ikka vääramatult 'püsti'.

Gömböcit nimetatakse mono-monostaatiliseks vormiks ning see sündis ühest matemaatilisest teooriast. Teooria sedastas, et isetasakaalustuva vormi loomine on võimalik, ning et sellisel vormil peab olema üks stabiilne tasakaalupunkt ning üks ebastabiilne punkt. Ülemisele kaarele asetatud gömböc stabiliseerib end suhteliselt kiiresti, samas kui keha lamedale küljele toetamine käivitab aeglasema protsessi: gömböc veereb tasakesi ühele ja teisele poole, jääb korraks peaaegu seisma, veereb seejärel kiiresti võdisedes edasi-tagasi ning jääb viimaks peatuma stabiilses tasakaalupunktis.

Gömböc pole eriliselt keeruka välimusega vorm; pealtnäha võiks tegu olla laste mänguasjaga. Tegelikult tuleb antud keha eest kukrut kergendada umbes tuhande dollari võrra; odavaima imeviguri saab kätte 169 euroga. Ehkki gömböcid näevad välja, nagu võiks neid kokku klopsida suvaline leluvabrik, nõuab töötava mudeli õigete nurkade ja proportsioonide saavutamine kümne mikroni — inimese juuksekarva läbimõõdu kümnendiku — täpsuseni küündivaid mõõtmisi.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.