Tuntud ettevõtja annetas koroonauuringuteks suure summa – ülikool tänab

 (1)
Väino Kaldoja
Väino KaldojaFoto: Tiit Blaat

Laia haardega ettevõtja Väino Kaldoja annetas 60 000 eurot, et Tartu ülikool saaks jätkata koroonaviiruse leviku andmete matemaatilist analüüsi.

Kaldoja eraannetuse tulemusel saavad oma tööd jätkata Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professori Krista Fischeri ja bioinformaatika professori Jaak Vilo uurimisrühm, kes on alates koroonakriisi puhkemisest tegelenud andmete korje ja analüüsiga. Paraku otsustas Eesti Teadusagentuur juuli, et nende töö ei vääri rahastust.

Fischeri uurimisrühm jätkab nüüd raamistiku loomist COVID-19 leviku modelleerimiseks ja sekkumismeetmete mõju hindamiseks Eestis ning Vilo uurimisrühm arendab edasi koroona.ut.ee veebilehte ja andmeanalüüsi, et viiruse levikut hinnata ning meetmete mõju prognoosida.

Väino Kaldoja sõnul elame lootuses, et praegune olukord laheneb ja teadlased leiavad koroonaviiruse vastu sobivad vahendid.

„Laiemas plaanis pole oluline, milline viirus või ülemaailmne probleem inimesi tabab. Tähtis on, et tehtaks teadusuuringuid, mis aitaksid mõista inimeste käitumise muutusi ning otsustada, kuidas sedalaadi nähtustega toimetada ja milliseid otsuseid millises järjekorras vastu võtta," rääkis Kaldoja. „Pandeemia alguses otsustasime abikaasa Reedaga, et toetame materiaalselt teadlasi, kes suudavad neid protsesse kirjeldada ja järeldusi teha. Töökaaslastega koos panustasime koroona vastu võitlemisse kiirabiautoga. Eesti rahvas on olukorra tõsidusest aru saanud, juhid on teinud õigeid otsuseid, teadlased annavad oma panuse ja saamegi jälle julgemalt tulevikule vastu minna."

Seotud lood:

Tartu Ülikooli rektori Toomas Asseri sõnul on ülikool Väino Kaldojale väga tänulik, et ta on isiklikult teinud annetuse oluliste uurimisrühmade toetuseks.

„Eraannetused on Eesti teaduses veel harv nähtus, aga rõõmustav on see, et õlg pandi alla keerulisel ajal, kui riigil ja ühiskonnal on vaja teaduspõhiseid lahendusi koroonakriisiga toimetulekuks," ütles Asser.

Väino Kaldoja on täna muu hulgas Eesti Energia nõukogu esimees ja jätkuvalt Silberauto juhatuses ning aktsionär Keila-Joa Sadamas ja isejuhtivaid autosid arendavas ettevõttes AuVe, kuhu siirdub peagi tööle ka poliitikast lahkuv Taavi Rõivas. Kaldoja ja Rõivas annetasid eriolukorra ajal koos 10 000 kummikinnast Kuressaare haiglale. Kaldoja eestvedamisel toimus ka Tallinna Tehnikaülikoolis isejuhtiva bussi Iseauto arendus.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!