TÜ teadlaste osalusel tehtud avastus võib aidata koroonaravimeid luua

 (2)
TÜ teadlaste osalusel tehtud avastus võib aidata koroonaravimeid luua
(Foto: Pixabay /

Teadusajakirjas Science ilmus kaks Tartu Ülikooli meditsiiniteadlaste osalusel valminud artiklit, mis kirjeldavad SARS-CoV-2 viiruse rakkudesse sisenemise ja kudedes levimise uusi mehhanisme.

Tulemused pakuvad võimalikke uusi viise koroonaviirusega nakatumise vältimiseks ja aitavad mõista, miks SARS-CoV-2 on nakkavam kui teised sarnased viirused.

Tartu Ülikooli nanomeditsiini professor Tambet Teesalu ja tema meeskonnaliikmed, vähibioloogia vanemteadur Lorena Simón-Gracia ja doktorant Allan Tobi, kuuluvad rahvusvahelistes töörühmades tehtud uuringute kaasautorite hulka.

Prof Teesalu on varem välja töötanud nn kullerpeptiidide süsteemi sihtmärgistatud vähiraviks ja osalenud nende peptiidide kliinilises arendustöös. Praegused uuringud viitavad, et haigust COVID-19 põhjustav koroonaviirus kasutab rakkudesse sisenemiseks ja levimiseks sarnaseid peptiide ehk lühikesi valgufragmente.

„SARS-CoV-2 kasutab peremeesrakkudesse sisenemiseks ogavalku. Nüüd teame, et lisaks ACE-2 retseptorile seondub ogavalk peremeesrakul ka teise retseptori neuropiliiniga. Seondumine toimub ogavalgu peptiidi vahendusel, mis sarnaneb meie avastatud CendR kullerpeptiididega, mida kasutatakse vähiravimite kasvajalistesse kudedesse suunamiseks,“ kommenteeris Teesalu.

Uuringud näitasid, et takistades viiruse kinnitumist rakkudele CendR-peptiidide abil saab vähendada nakatumist.

Seotud lood:

„See avastus avab uue tee koroonaviiruse vastaste strateegiate väljatöötamiseks. Huvitaval kombel esineb CendR-järjestus ka teiste patogeensete viiruste nagu Ebola ja HIV-1 pinnal. Sellel tööl võib olla kaugeleulatuv mõju viirusevastaste ühendite väljatöötamisele suunatud ravimiarendusele,“ ütles prof Teesalu.

Tutvu ajakirjas Science ilmunud artiklitega: „

"Neuropilin-1 is a host factor for SARS-CoV-2 infection“ (DOI: 10.1126/science.abd3072)

Neuropilin-1 facilitates SARS-CoV-2 cell entry and infectivity“ (DOI: 10.1126/science.abd2985)

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!