TTÜ professor: robotid tungivad argiellu

 (3)
TTÜ professor: robotid tungivad argiellu
Foto: DELFI

Robotite sissetung meie argiellu on alanud. Tolmuimejad, muruniidukid, aknapesijad, basseinipuhastajad ja mänguasjad on robotkujul juba saadaval. Tallinna Tehnikaülikooli biorobootikaprofessor Maarja Kruusmaa mõtiskleb, millised on mõnede tähelepanuväärsete robotitüüpide suhted inimesega — tänapäeval ja lähitulevikus.

Tolmuimeja. Ausalt öelda on tolmuimejarobotid jumala mõttetud. Meil biorobootika keskuses on neid kolm tükki, aga ma leian, et lihtsam on ikkagi käsitsi see põrand puhtaks pesta. Ma ei ole mingi tehnoloogiafriik. Ma ei hakka tehnoloogiat kasutama lihtsalt sellepärast, et mul on mingi äge vidin. Ma hakkan tehnoloogiat kasutama, kui leian, et see tõesti hoiab minu aega kokku. Ja tolmuimeja-robot küll mu aega kokku ei hoia.

Tal on mingi juhuslik algoritm, millega ta ringi sõidab, aga alati leiad, et kuskilt on tal jäänud midagi puhastamata. Suurt pinda ta ühekorraga ära ei puhasta, enne saavad tal patareid tühjaks. Kallimad tolmuimejarobotid, mis õpivad kaardi selgeks ja orienteeruvad majakate järgi, on juba palju asjalikumad.

Loe Ekspressist, miks meie teedel ei näe veel juhita autosid