Toit on tähtsam kui treening!

 (19)
Toit on tähtsam kui treening!
Foto: Mari-Liis Ilover

Kas oled mõelnud, et vahet pole, mida söön, peaasi, et end pärast seda liigutan? Sellisel juhul oled valel teel, sest hiljutine teadusuurimus näitab, et maailma rahvastiku ülekaalulisuse põhjuste selgitamisel on toitumisharjumused tähtsamal kohal kui treening.

Teadlased uurisid hadza hõimu Tansaanias, kes on samas kohas elanud tuhandeid aastaid. Ka tänapäeval on nad jahi- ja korilasrahvas, kes ei kasuta moodsaid relvi ega tööriistu, et igapäevase eluga hakkama saada ning on seepärast füüsiliselt väga aktiivsed.

Uuringu käigus mõõdeti 30 hazda hõimu naise ja mehe vanuses 18-75 aastat energiakulutust, et testida teooriat päevase kalorihulga vajaduse vähenemisest pärast industrialiseerimist, ning et tegu on suurema riskifaktoriga kui läänemaailma muutunud toitumisharjumused.

Korrigeerides inimeste pikkust ja kaalu jõudsid teadlased järeldusele, et hõimlaste ainevahetus ei erine moodsate inimeste omast. Samuti on kalorite arv, mida inimene vajab, konstantne. Seega on igapäevane energiavajadus inimestel ühesugune ning erineb vaid geenide, mitte elustiili tõttu.

Sellest johtuvalt võib öelda, et tänapäeval on ülekaalu põhjuseks liigne toitumine, mitte aga vähene treening, arvab doktor Herman Pontzer New Yorgi Hunter College antropoloogia instituudist.