TÕESTATUD: Eesti kured lendavad ka Egiptimaale

 (4)
sookured
SookuredPostimees/Scanpix

Tänavu juulis Põlvamaal endale rändeuuringuks satelliitsaatja selga saanud sookurg Tom on esimene põhjala sookurg, kes tõendatult Aafrika mandrile ja Egiptusesse jõudis.

Tomi liikumisel silma peal hoidev kureuurija Aivar Leito märkis, et tänu sellele avastusele võib nüüd lõpuks öelda, et tuntud laulu „Teele, teele, kureke­sed" kurgede Egiptimaa poole talvitama lendamisest rääkivad sõnad vastavad tõele, kirjutab Eesti Päevaleht.

105-grammise jälgimisseadme selga saanud Tomi rännutee on kulgenud üle Valgevene, Ukraina, Türgi, Küprose ja Vahemere. Veidi enam kui kuuga on Tom läbinud üle 4000 kilomeetri ja Etioopia sü­dames teada oleva suure sookurgede talvitamispaigani on tal jäänud veel ligi 1500 kilomeetrit.

Seni oli teaduslikult kinnitamata arusaam, et siinse kandi sookured lendavad peale Hispaania ja Maroko ning Ungari ja Põhja-Itaalia talveks ka Etioopiasse.

Leito sõnul on Etioopia keskosas asuv suur sookurgede talvitamiskoht teada-tuntud juba ammusest ajast. Tavaliselt veedab seal talve ligikaudu 50 000 sookurge, kes kogunevad sinna suuremalt jaolt Venemaa avarustest.

Refereeritud artikli täistekst Eesti Päevaleht Online'is