Tõeline pilk tulevikku: targast teekattest saab tõhusalt elektrit toota

 (23)

Tume teekate kogub päikesesoojust, seda on ilmselt kogenud kõik jahedamas kliimas elavad inimesed. Seega oli enam kui loomulik, et Sandpointis Idahos elavad Julie ja Scott Brusaw tulid ideele, asendada tavaline asfaltkate hoopis liikluskindlate päikesepaneelidega, mis toodaks elektrit, ühtlasi suudaks kanda ka muid tarkadele tulevikuteedele sobivaid funktsioone.

Nende 2006. aastal asutatud idufirma Solar Roadways pani Indiegogo keskkonnas ka rahakogumise käima, et oma ideed rakendama hakata, ja juba 22 päeva enne kella kukkumist on neil loodetud miljoni dollari asemel koos 1,6 miljonit.


Tühja tuule tallajad nad ei ole, sest neil on esitleda juba konkreetsed katsetused. Tee valmistataks klaasisulamist, ta on küll kallim tavalisest, aga toodetud elektri najal tasuks oma kestvusaja jooksul end ära. Hakka aga ideed teoks tegema, miks mitte alustades kodulinnast Sandpointist, kus elanikke vähem kui 8000. Ja kui vaadata, siis mingeid suuri tehnoloogilisi imesid polegi vaja.

Brusaw'd on oodatud külalised igasugustel tehnoloogiaüritustel, neile pudeneb ridamisi auhindu ja kui nende algatus teoks saaks, leiaks paljud väikelinnad endale tasuta uue energiaallika, rääkimata sellest, et teed võivad tulevikus ka juhtidega arusaadavas märkidekeeles "kõnelema hakata."

Seotud lood:

Vaata nende idee illustratsioone ka Indiegogo leheküljel

ja idufirma enda leheküljel.