Tõeline oma aja julgustükk: pool sajandit tagasi viidi läbi esimene edukas inimsüdame siirdamine


Tõeline oma aja julgustükk: pool sajandit tagasi viidi läbi esimene edukas inimsüdame siirdamine
Vahakujude ja osalt originaalvarustusega rajatud esimese eduka südamesiirdamisoperatsiooni stseen Kaplinnas Groote Schuuri haiglas asuvas muuseumis. AFP

Operatsioon, millesarnast polnud keegi veel varem tihanud ette võtta, toimus 2. detsembril 1967 Lõuna-Aafrika vabariigis andeka kirurgi Christiaan Barnardi juhtimisel.

Selle aasta lõpuks on vaid tänavuse aasta sees üle kogu meie planeedi läbi viidud üle 3000 südamesiirdamisoperatsioooni. Popular Mechanics kirjutab, et ehkki tegu on jätkuvalt riskantse protseduuriga, on seda aastast 1967 tehtud kokku 70 000 korral.

Südamesiirdamisoperatsiooni eellugu viib meid läinud sajandi kahe- ja kolmekümnendatesse aastatesse, mil hakati välja töötama meetodeid, mis operatsiooni ajal patsiendi südant ja kopse abistaksid.

Selliseid seadmeid oli katsetatud-arendatud varemgi, aga esimese töötava aparaadi, mida ka inimeste opereerimisel kasutati, konstrueeris Philadelphia kirurg John Heysham Gibbon ning selle nimi oli kehavälise vereringe seade (ingl Extracorporeal Circulation Device) või lihtsamalt kopsu-südame seade. Aparaati täiustati umbes kaks aastakümmet pärast prototüübi valmimist ja esimene edukas lahtine südameoperatsioon, mille puhul seda kasutati, viidi läbi 6. mail 1953. Gibbon opereeris südamedefektiga teismelist tütarlast, aparaat täitis kolmveerand tundi tema kopsude ja südame funktsioone, kõik läks edukalt.

Seotud lood:

Südame elus hoidmise küsimus oli õhus

1950. aastate lõpuks oli seade juba laias kasutuses ja südamesiirdamine ei olnud enam ulme. Küsimus, kuidas patsient operatsiooni ajal elus hoida, oli saanud vastuse. Aga probleem, kuidas siirdatav süda elus hoida, oli veel lahendamata.

Selle küsimuse võtsid lahendada Stanfordi ülikooli kirurgid Norman Shumway ja Richard Lower. Nad tegid katseid koertega, testides nn "valikulise hüpotermia" meetodit, mille puhul viidi kehatemperatuur 32 kraadini Celsiuse järgi ning juhiti siis südamest läbi jääkülm soolalahus. Seeläbi südametegevus aeglustus, kuid ei peatunud täielikult. Pärast teste leiti, et sel viisil võib hoida südant inimkehast väljaspool kahjustusteta umbes tunni jagu.

Lõuna-Aafrikast Kaplinna lähedalt vaesest maakohast pärit Barnard reisis pärast Kaplinna ülikooli lõpetamist aastal 1955 Minnesota ülikooli end täiendama ja kirurgiks õppima. Varsti spetsialiseerus ka südamekirurgiale ja nägi oma silmaga isegi Loweri katseid koertega. Järgmise kümne aasta jooksul teenis Barnard endale andeka, järeleandmatu kirurgi kuulsuse.

Riskantne nii arstlikult kui eetiliselt

Aastal 1966-67 paistis esimene inimeselt inimesele südamesiirdamisoperatsioon juba nurga taga olevat. Lowerile ja Shumwayle pakuti korduvalt võimalust see läbi viia, aga nad keeldusid erinevate riskide tõttu.

Olid ka eetilised küsimused: kirurgid pidid kellegi kehast välja võtma tuksuva südame. Küsimus selle kohta, mida endast kliiniline surm täpselt kujutab, oli jätkuvalt õhus.

Aga mitte LAV-is. Barnard oli kindel, et õigete ravivõtetega suudab ta panna patsiendi keha doonorsüdant vastu võtma. Novembris 1967 oli esimene patsient välja valitud - selleks oli Louis Washkansky - viiekümnendates diabeetik, kes oli üle elanud kolm infarkti ja kel oli ravimatu südamehaigus.

Paar pingelist nädalat hiljem leiti ka doonor: selleks oli 25-aastane Denise Darvall, kes oli tänavat ületades surma saanud, kui talle ja ta emale sõitis otsa purjus autojuht. Tema veregrupp sobis Washkansky omaga. Tegelikult leiti esimene doonorkandidaat juba varem, see oli üks mustanahaline noormees, kes oli õnnetult kukkunud ja saanud katastroofilise peatrauma. Haigla kardioloogiaosakonna juhataja Val Schrire oli aga mustanahalise inimese südame kasutamisele tugevalt vastu, lisaks leiti noormehe südamest paar defekti, mis andis Schrirele õigustuse sellest doonorsüdamest loobuda.

Operatsioonist ärganud Wachansky vahakuju Groote Schuuri haiglas asuvas spetsiaalses esimesele südamesiirdamisoperatsioonile pühendatud muuseumis. AFP

Ehkki see polnud seaduslikult vajalik, otsustas Barnard oodata, kuni Darvalli süda tuksumast lakkab. Selleks kulus 12 tundi. Siis veeretati Washkansky sisse ja meeskond alustas valikulise hüpotermia protsessiga. Seejärel ühendati patsient kunstsüdame külge ja umbes kuue tunni jooksul viidi operatsioon läbi. Lõpuks paigutati noore naise süda Washkansky ihhu ning hakati meest üles soojendama. Süda näitas elumärke, hakkas võdisema ja sel hetkel said arstid aru, et operatsioon lõppeb edukalt.

Patsient suri siiski 18 päeva pärast operatsiooni, aga mitte seetõttu, et ta organism oleks uue südame tagasi lükanud, vaid kopsupõletikku. Lahkamisel selgus, et noore naise süda oli keskealise mehe rinnus tuksunud täiesti korralikult.

Kolm päeva pärast Wachanskyt hiljem viidi Brooklynis asuvas haiglas südamesiirdamisoperatsioon läbi kahenädalasel beebil. Järgmisel aastal tehti 24 riigis üle maailma juba 107 operatsiooni, kuid patsiendid ei elanud kuigi kaua - oli kümneprotsendiline tõenäosus, et nad elavad pärast operatsiooni kaks aastat, mistõttu arutati vahepeal võimalust südamesiirdamine keelustada. 1980. aastail pärast immuunsupressiooni alal tehtud uuringuid tõusis ellujäämismäär aga tublisti. Tänapäeval on see 78%.

Christiaan Barnard aastal 1972. AFP