Terve vanaduse võti: mitmekesine toit

 (16)
Terve vanaduse võti: mitmekesine toit
Scanpix

Vanurite puhul on toitumine otseselt seoses sellega, kui rikkalikud on soolestikus elavad mikroobikooslused. Need mikroobid omakorda mõjutavad väga oluliselt inimese tervist. Juba varasemalt oli teada, et vanadel inimestel on soolestiku mikrofloora koosseis palju varieeruvam kui noortel.

Kuid neid tulemusi on seni saadud üsna väikeste katserühmade peal ja pole kindel, kas sama peab paika ka suuremate rühmade puhul. Iiri Vabariigi Corki ülikooli teadlaste vastne uuring näitab, et toitumine on peamine soolestiku mikroelustiku mõjutaja, vahendab Novaator.

"Inimene on nagu bioreaktor. Meie kehas ja kehal elavate bakterite arv ületab kümme korda inimkeha enda rakkude arvu," ütles Paul O’Toole Dublinis Euroopa teadusfestivalil ESOF vastset uuringut esitledes. "Mikroelustik on nagu lisaorgan meie kehas."

See pisielu toodab meie soolestikus vitamiine ning aitab toitu lõhestada selliseks, et meie keha on võimeline seda omastama.

Teadlased uurisid vanureid, kelle keskmine vanus on 78 aastat. Keegi uuritavatest ei olnud hiljaaegu läbi teinud antibiootikumikuuri, mis muudab oluliselt soolestikus elavate mikroobide hulka ja kooslusi.

Loe edasi Novaatorist!