Teleskooplabadega tuulikud avardaks tuuleenergia tootmisvõimalusi

 (5)
Teleskooplabadega tuulikud avardaks tuuleenergia tootmisvõimalusi
Фото Алексея Старкова

Tuuleturbiinide uuel põlvkonnal võiks olla tiivikulabad, mis vastavalt ilmaoludele, kas pikenevad või tõmbuvad kokku. Täiendus oleks otstarbekas, sest vahel võivad pikad tiivikulabad olla ebaefektiivsed. Tugeva tuulega osutavad need turbiinimehhanismile liiga suurt pinget. Nõrk tuuleke ei pane neid aga kuigi väledalt tööl.

Rajnish Sharma Uus-Meremaa Aucklandi ülikoolist on oma arvutustes jõudnud järeldusele, et teleskooplabadega turbiin suudaks aastas toota kaks korda rohkem energiat, kui tavaline turbiin. Seejuures oleks selline mudel ohutu ka eriti tugeva tuule puhul, vahendavad ERR Teadusuudised New Scientisti lugu.

Sharma ehitas oma idee kontrollimiseks väikese prototüübi, mis oli ühendatud 1,5 kW turbiini külge. Tugeva tuulega tootis see sama palju energiat, kui tavaline turbiin. Vaiksemate ilmaolude puhul tegi see aga oma konkurentidele silmad ette.

Pikemalt loe edasi SIIT.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.