Teemant on maailma kõige kõvem mineraal, kuidas saab seda ikkagi lihvida?

 (14)
Teemanditel on ka pehmeid kohti. Joonis Claus Lunau
Teemanditel on ka pehmeid kohti. Joonis Claus Lunau

Vastus on lihtne – teemanti saab teise teemandiga lihvida seetõttu, et see mineraal ei ole ühtlaselt kõva. Kui teemant oleks igast küljest ühtesuguse kõvadusega, oleks seda sama hästi kui võimatu või siis ääretult keeruline lihvida. Selle mõistmiseks tuleb kõigepealt teemandi ehitusega tutvuda.

Teemant on tõepoolest kõige kõvem teadaolev mineraal, kuid selle lihvimine pole võimatu. Tükike toorteemanti pole iseenesest just eriti vaatamisväärne. Põhjus, miks see mineraal on nii nõutud ehtekivi, peitub just lihvimises, kirjutab Imeline Teadus.

Teemant koosneb süsinikust, mis on järjestatud ideaalsesse kristallvõrestruktuuri, kus üks süsinikuaatom on seotud nelja teise süsinikuaatomiga. Üks teemandikristall kuulub niinimetatud kuubilisse kristallisüsteemi, mis on kõige lihtsam sümmeetriline kristallisüsteem. See tähendab, et teemandikristalli võib panna koordinaadisüsteemi, millel on kolm võrdse pikkusega telge, mis seisavad üksteise suhtes täisnurga all.

Kõige lihtsam kuubiline kristall on kuubik ja teemandid võivadki kuubikutena kasvada. Tavaliselt kasvavad teemandid küll oktaeedritena, mida võib kirjeldada kui kaht põhjapidi kokku kasvanud neljaküljelist püramiidi. Asi on selles, et teemant on kõige kõvem oktaeederpindadega paralleelsetes suundades ja kõige pehmem paralleelselt kuubikpindadega.

Seotud lood:

Teemantide lihvimiseks kasutatakse tööriistu, mis on kaetud teemandipulbriga. Pulbris on väikesed teemandiosakesed erineva orientatsiooniga ja seetõttu erineva kõvadusega. Osa osakesi on peaaegu alati kõvemad kui pind, mida nad töötlevad - välja arvatud muidugi juhul, kui töödeldava pinna puhul on tegu kõige kõvemas suunas oleva pinnaga. Kui lihvimisriista kõige kõvema suuna suhtes vaid veidi teise nurga alla kallutada, on teemandi lihvimine siiski võimalik.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.