Teaduskohvik arutab beebide disainimise üle

 (7)
Laps ja muusika
Corbis/Scanpix

Professor Tom Shakespeare arutleb 31. augustil Briti Nõukogu ja Ahhaa teaduskeskuse korraldatavas teaduskohvikus selle üle, kas geenitehnoloogia abil beebide disainimine on meditsiiniime või moraalne katastroof.

Geneetiline diagnoos enne kunstlikku viljastamist (PGD) võimaldab valida embrüoid, teatas Delfile Briti Nõukogu programmijuht.

Esialgu oli see meetod mõeldud geneetiliste haiguste vältimiseks. Nüüd kasutatakse PGD-d teistel põhjustel. Kui kaugele võib selle tehnoloogiaga minna? Kas oleks vale ise valida oma lapse sugu? Kas kriitikutel on põhjust muretseda „disainbeebide’”pärast?

Teaduskohviku külaline Tom Shakespeare omandas doktorikraadi Cambridge ülikoolis ja juhib hetkel Inglismaal Newcastle’is Policy, Ethics and Life Research instituuti, mis tegeleb uute geenitehnoloogiate sotsiaalsete ja eetiliste mõjude analüüsiga ning debati edendamisega neil teemadel. Tema sulest on ilmunud kuus raamatut, nende hulgas “Genetic Politics: from Eugenics to Genome” ja “The Sexual Politics of Disability”.

Lisaks on Shakespeare aktiivne puuetega inimeste organisatsioonides ja vabatahtlikus sektoris. Tema sulest on ilmunud ka ilukirjanduslikke kirjatükke. BBC kodulehel Ouch! ilmub regulaarselt Shakespeare’i veerg.

Teaduskohvik toimub 31. augustil kell 17 Tallinnas Kloostri Aidas. Sissepääs on tasuta.