Teadlaste värske ennustus: COVID-19-st saab tavaline hooajaline viirus, aga seda ühel tingimusel

 (60)
Koroonaviirus hävitamas inimrakke
Koroonaviirus hävitamas inimrakkeFoto: NIAID

Mitme riigi teadlased arvavad oma täna avaldatud ühises uurimistöös, et SARS-CoV-2-st võib saada meie kliimavöötmes tavaline hooajalisi külmetushaigusi - nohu ja köha - põhjustav viirus.

Ajakirjas Frontiers in Public Health avaldatud ülevaade viitab sellele, et viiruse põhjustatud haigus COVID-19 järgib teiste hingamisteede viirushaiguste kulgu ja saab parasvöötmes hooajaliseks haiguseks. Kuid seda ainult juhul, kui saavutatud on karjaimmuunsus, kirjutab Medical Xpress.

Kuni karjaimmuunsuse tekkimiseni jätkab COVID-19 levimist kõigil aastaaegadel.

Uuringu vanemautoriks olev dr Hassan Zaraket Liibanonis asuvast Beiruti Ameerika ülikoolist hoiatas, et "COVID-19 on siin, et jääda, ja see põhjustab jätkuvalt haiguspuhanguid aastaringselt, kuni karjaimmuunsus on saavutatud".

„Seetõttu peab avalikkus õppima sellega koos elama ja jätkama parimate ennetusmeetmete kasutamist, sealhulgas maskide kandmist, füüsilist distantseerumist, käte hügieeni ja kokkusaamiste vältimist," ütles teadlane.

Uurimistöö kaasautor Hadi Yassine Dohas asuvast Kataris ülikoolist arvas, et enne karjaimmuunsuse saavutamist võib inimkonda ees oodata veel mitu COVID-19 lainet.

Seotud lood:

Paljud hingamisteede viirused järgivad hooajalisi mustreid, eriti parasvöötmes. Näiteks on teada, et gripp ja mitut tüüpi nohu põhjustavad koronaviirused on talvel parasvöötmes oma leviku tipus, kuid troopilistes piirkondades levivad aastaringselt.

Kui koroonaviiruse karjaimmuunsus on looduslikult või vaktsineerimiste abil saavutatud, peaks viiruse levimus oluliselt langema, muutes viiruse hooajalistele teguritele vastuvõtlikumaks. Sellist hooajalisust on täheldatud teiste koroonaviiruste, sealhulgas hiljuti esilekerkinud NL63 ja HKU1, puhul.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!