Teadlaste uus avastus võimaldab luua universaalse gripivaktsiini

 (16)
Gripiviirus muutub väga kiiresti
Gripiviirus muutub väga kiirestiWikimedia commons

Teadlased on jõudnud avastuseni, tänu millele võiks tulevikus luua universaalse gripivaktsiini, mis mõjub selle viiruse kõikidele tüvedele. Gripiviirus ehk influenza põhjustab igal aastal üle maailma miljoneid tõsiseid haigusjuhte. Kuna viiruse genoomis toimuvad pidevalt mutatsioonid ja ta levib paljude erinevate tüvedena, on vaktsiini loomine siiani meenutanud äraarvamismängu.

Uurijad on leidnud aga tüvedevahelise ühisosa, mille vastu tulevikus vaktsiinid suunata, vahendavad ERR Teadusuudised.

Praegu kasutusel olevates gripivaktsiinides tuleb kasutada vähemalt kolmest erinevast tüvest pärit deaktiveeritud viirust. Tüvede valik sõltub uurijate ennustusest, millised vormid just sel aastal rohkem levima hakkavad. Vale otsuse korral on vaktsiin kasutu.

Nüüd on aga teadlastel õnnestunud isoleerida selline osa influenza kestast, mis on ühine paljudele erinevatele tüvedele ja on püsinud muutumatuna juba aastakümneid. Antikeha seostumine viiruse ümbrise spetsiifilise piirkonnaga ei lase haigustekitajal end infitseeritud raku sees lahti pakkida. Scrippsi instituudi teadlased, eesotsas Damien Ekiertiga avastasid, et selle regiooniga seotud antikehad suudavad neutraliseerida suurt osa gripiviiruse tüvedest.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.