Teadlaste konstrueeritud tehisleht on revolutsioon elektri akumuleerimises

 (20)
Tehisleht ületab tõhususes päris lehte 10kordselt
Tehisleht ületab tõhususes päris lehte 10kordseltWikipedia

Milles uudis: sel nädalal teatasid teadlased, et on jõudnud järgmise verstapostini rakenduskeemia vallas ja konstrueerinud maailma esimese praktilise fotosünteesimisseadme. Mängukaardi mõõtmetega fotosünteetiline agregaat lahutab veemolekule päiksevalguse abil hapnikuks ja vesinikuks, millest saab seejärel toota energiat. Väidetavalt on leiutis looduslikust puulehest umbes kümme korda tõhusam.

Uurijad ütlesid, et loodavad teha revolutsiooni elektrienergia akumuleerimises, eriti kaugetes piirkondades, kuhu elektrivool praegu veel ei ulatu. “Praktiline tehisleht on olnud teaduse pühaks graaliks juba aastakümneid,” märgib juhtiv uurija Daniel Nocera, kes esitleb uurimistööd sel nädalal toimuval Ameerika keemialiidu AMC miitingul, vahendab Discover Magazine.

Kuidas nii saab: tehisleht rakendab niklit ja koobaltit katalüsaatoritena, soodustades seega hapnik-hapnik-sidemete teket ja lahutades veemolekule vesinikuks ja hapnikuks.

Seejärel läkitatakse hapniku- ja vesinikumolekulid elektrit genereerivasse kütuseelementi. Eredas päiksevalguses neljaliitrisesse veeämbrisse paigutatud seadeldis toodab väidetavalt piisavas koguses elektrit, rahuldamaks terve majapidamise energiatarvet mõnes arenguriigis.

Mis on kontekst: maailma esimese tehisliku lehe valmistas USA riiklikus taastuvenergialaboratooriumis Colorado osariigis Boulderis juba enam kui kümnendi eest John Turner. Too seade töötas küll vaid ühe päeva ja oli valmistatud kallistest metallidest ning seetõttu ebapraktiline.

Uues tehislehes rakendatakse suhteliselt odavaid niklit ja koobaltit; seni on see järjepanu töötada suutnud vähemalt 45 tundi, mis teeb sellest esimese praktilise tehislehe.

2008. aastal teatas Nocera, et on avastanud meetodi veemolekulide lahutamiseks koobalti ja plaatina abil, mis oli tolle aja kontekstis murranguline saavutus. Nüüd on ta kallist plaatina nikliga asendades muutnud kogu protsessi majanduslikus mõttes tasuvaks ning konstrueerinud mainitud materjalidest ka töötava prototüübi.

Tehislikku fotosünteesi püüavad saavutada veel mitu konkureerivat laboratooriumit.

Mis järgmiseks: praegu töötavad teadlased seadme edasise tõhustamise nimel. India tehnikakonglomeraat Tata on teatanud plaanidest rajada juba poolteise aasta jooksul antud tehnoloogial rajanev elektrijaam.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.