Teadlased üritavad parandada maailma maitsvaimat taime

 (11)
Vanilliorhidee
Vanilliorhidee

Kas teie keel tunneb, millised on kaks maailma kõige armastatumat maitset? Kui ei, siis tuleb uskuda Nottinghami Ülikooli Malaysia osakonna teadlasi. Üks neist on vanilliin. See on ühend, mida saadakse vanilliorhidee viljadest vanillikupardest. See on troopiline viinamarjalaadne ronitaim, mida algselt kasvatasid Kesk-Ameerika tsivilisatsioonid nagu asteegid, nüüd aga kasvatatakse kõikjal, kus võimalik. Kõige suuremad tootjad on Madagaskar, Indoneesia ja Hiina.

Kuid on üks maitse, millele vanilliin alla jääb. See on šokolaad. Vanilliin on teisel kohal ka ühes teises väga olulises nimekirjas. Nimelt on see maitseaine safrani järel kalliduselt järgmine, vahendab Teadus.ee.

Nottinghami Ülikooli Malaysia osakonna teadlased püüavad välja töötada uusi meetodeid mõnede odavamate ja haruldasemate vanilliliikide kloonimiseks koekultuurides. Tavapäraselt paljundatakse vanillitaimi varrepistikutest, kuid see on väga töömahukas ning vähendab ka emataime viljakust. Koekultuuride meetod oleks lihtsam ja siis ka odavam. Häda on selles, et nõnda kipub tekkima ka alamkloone, mis loovad uusi kõrvaltüüpe, mis ei ole nõnda viljakad kui emataim.

Allikas: Nottinghami Ülikool.