Teadlased: tsüklonite arengu senine mudel on ligi sajandi ajast maas

 (6)
Teadlased: tsüklonite arengu senine mudel on ligi sajandi ajast maas
AFP/Scanpix

Uurijad on avastanud, et meie arusaamine nn madalrõhkkondadest on nüüd juba enam kui 90 aastat olnud põhimõtteliselt väär. Manchesteri ülikooli teadlased on esitanud vastuväite traditsioonilisele kujutelmale sellest, kuidas madalrõhualad arenevad.

1920. aastatest peale üldises kasutuses olnud nn Norra mudeli kohaselt hakkab iga torm, mille külma õhu piir (külm front) soojale õhumassile järele jõudes moodustab liitunud frondi e oklusioonifrondi, automaatselt vaibuma. Ajakirjas Bulletin of the American Meteorological Society ilmunud artiklis kirjeldavad autorid, kuidas nad avastasid, et ei 1987. aasta suur oktoobritorm ega 1990. aasta jaanuarikuine nn Robert Burnsi päeva torm (orkaan Daria) ei vastanud vanale mudelile, vahendab The Daily Telegraph.

Manchesteri ülikooli maa-, atmosfääri- ja keskkonnateaduste õppetooli esindaja ning töö juhtiv autor dr David Schultz kinnitas, et kumbki hiidtorm moodustas liitunud frondi, ent jäi ometi tapvalt ägedaks. Tema sõnul teavad teadlased hästi, et madalrõhuala süvenemine ei sõltu sellest, millal tsüklon liitunud frondi saavutab.

Dr Schultz ütles: “Norra madalrõhkkonna-mudel teenis meid aastaid hästi, ent nüüd on aeg edasi liikuda. Seda, mida me õpilastele koolis õpetame, tuleb muuta. Samuti tuleb meteoroloogid viimase teabe valguses ümber koolitada. Loodan, et uus mudel aitab inimestel mõista nende potentsiaalselt ohtlike tormidega seonduvaid konkreetseid ilmastikuolusid. Samas näitab meie uurimus, kui palju uut on meil meid ümbritseva ilma kohta veel õppida.”

Ta lisas: “Frontide liitumise e oklusiooniprotsessi uus tõlgendus aitab meil selgitada, miks mitte kõik madalrõhkkonnad ei saavuta liitunud fronti — tuuled pole lihtsalt piisavalt tugevad, et tormi “sisse mähkida". Uus mudel on Norra mudelist parem selles mõttes, et selgitab olemasolevaid vaatluseid liitunud frondiga madalrõhkkondade ehitusest ja arengust.”

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.