Teadlased: seljavalu on neli miljonit aastat vana mure

 (7)
Teadlased: seljavalu on neli miljonit aastat vana mure
Scanpix

Meie kaugele kõugule valmistas valutav selg piina juba enam kui neli miljonit aastat tagasi, usuvad Cambridge’i ülikooli uurijad. Akadeemikute sõnul polegi seljaprobleemides süüdi eelkõige uue aja veidrused nagu kõrge kontsaga kingad või tundide kaupa teleri ees kössitamine; valutav selg on kuvaritest ja diivanitest väga palju varasem nähtus.

Väide pärineb uurijalt Asier Gomez-Olivencialt, kes on eriti põhjalikult analüüsinud juppi umbes poole miljoni aasta eest elanud umbes 45-aastase meesterahva selgroost. Varajase inimliigi esindaja maised jäänused olid ühed vähemalt kahe tosina täiskasvanu ja lapse luustikest, mis viimastel kümnenditel on Hispaania põhjaosas Atapuercas kuulsast nn kondiaugust (hisp Sima de los Huesos) välja kaevatud, vahendab The Daily Mail.

Meesterahva seljakeeliku alaosa rekonstrueeriti hoolikalt ning selle põhjalik uurimine on näidanud, et selg pidi selle omanikule kõvasti vaeva valmistama. Mees põdes vähemalt kolme valulist probleemi, nende hulgas lülilibisemist e spondülolisteesi, kus üks selgroolülidest paigalt nihkub, ning ogajätkete kokkupuute e Baastrupi sündroomi, kus selgroo eri osad omavahel hõõrduvad.

Seljavalu ajalugu ulatub aga veel väga palju kaugemasse minevikku.

Eeloleval reedel Cambridge’i ülikoolis peetaval loengul väidab dr Gomez-Olivencia, et sama häda vaevas juba meie ahvinimestest esivanemaid vähemalt 4,4 miljonit aastat tagasi.

Seotud lood:

Üks asjakohane näide on „Lucy“ ehk liigi Australopithecus afarensis esindaja, kelle 3,2 miljonit aastat vana luustik leiti Etioopiast Awashi orust 1974. aastal ja kes sai nime Biitlite pala „Lucy in the Sky with Diamonds“ järgi. Lucy oli umbes meetripikkune, kõndis püsti ja uurimus näitab, et kannatas seljahäda käes, mille suure tõenäosusega oli tinginud ta tõstev, roniv või akrobaatiline eluviis.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.