Teadlased said viimaks aru, kuidas munarakk spermatosoide enda külge haagib

 (10)
Munarakku tungiv sperm peab palavikuliselt pingutama
Munarakku tungiv sperm peab palavikuliselt pingutamaKaader klipist

Ajakirjas Science sel nädalal ilmunud uurimuse autorid on välja selgitanud, kuidas täpselt naise munarakk saabuvaid seemnerakke viljastumise eesmärgil “kaaperdab”. Uurijad tuvastasid suhkrumolekuli, mis muudab munaraku välispinna “kleepuvaks”, nii et seemneraku ja munaraku ühinemine võimalikuks saab. Kogu maailma teadlased on juba üle 30 aasta üritanud aru saada, mis seda ülesannet õigupoolest täidab.

Uurimuse läbiviijad usuvad, et nende töö võib aidata leida lahendusi osale viljatuse ja väheviljakuse (ingl sub-fertility) varem seletamatuks jäänud põhjustest ning osutuda väga kasulikuks selle probleemi diagnoosimise juures paaridel, kellel ei õnnestu lapsi saada. Samuti võib töö pakkuda uue aluse looduslike rasestumisvastaste vahendite arendamisele, vahendab MedicalXpress.com.

Missouri ülikooli, Hongkongi ülikooli, Taiwani Academia Sinica ja Imperial College Londoni uurijaid hõlmanud rahvusvaheline töörühm avastas, et suhkruahelat (oligosahhariidset epitoopi), mida nimetatakse “sialüül-Lewis-x-jadaks” (SLeX, ingl sialyl-Lewis-x sequence), leidub eriti ohtralt inimese munaraku pinnal. Pärast laboratoorseid katseid mitmesuguste sünteetiliste suhkrutega õnnestus neil näidata, et just SLeX on see, mis seob seemneraku munarakuga; tulemuste kontrollimiseks rakendati viljastamata, “mitte-elavate” munarakkude väliskihte.

“Esmakordselt pakkusime munaraku välispinnal leiduvaid, SLeX-ile sarnanevaid molekule hõlmava inimseemnerakkude sidumise mudeli välja juba 1992. aastal. Meie hiljutised uurimused on nüüd kinnitanud tolle pikka aega püsinud mudeli õigsust,” rääkis korrespondentautor ja Missouri ülikooli meditsiiniteaduskonna abiprofessor Gary Clark. “Selle täpsustamine, kuidas seemnerakk tunneb üldse ära munaraku pinda katva aine ja sellest läbi tungib, on oluline nii looduslike rasestumisvastaste ainete väljatöötamise kui seni seletamatute viljatuse või väheviljakuse põhjuste väljaselgitamise seisukohast.”

Spermatosoid “tunneb ära” munaraku siis, kui seemneraku pead katvad valgud kokku saavad ja kattuvad jada konkreetsete suhkrutega munaraku pinna välimisel kihil. Kui edukas kattumine on aset leidnud, liituvad seemne- ja munaraku välispinnad omavahel. Seejärel rakud sulanduvad ning seemnerakk loovutab oma DNA munaraku sisemusse ja viljastab selle.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.