Teadlased paljastasid koroonaviiruse saladuse – ta erineb kõigist teistest „ametivendadest“

 (66)
Teadlased paljastasid koroonaviiruse saladuse – ta erineb kõigist teistest „ametivendadest“
NIAID/Flickr

Uus koroonaviirus SARS-CoV-2 kasutab inimrakkudesse sisenemiseks võtet, millega pole varem hakkama saanud ükski teine viirus, avastas Eesti teadlaste osalusel tegutsenud rahvusvaheline teadusrühm.

Forte selgitas teadlaste abil lugejatele juba kevadel, et koroonaviirus kasutab rakkudesse sisenemiseks oma virioni pinnal olevat S- ehk ogavalku (Spike protein). Virionid otsivad inimorganismis peamiselt hingamisteedes olevad epiteelrakud, mille pinnal on ensüüm ehk retseptor nimega ACE2. Ogavalk seondub selle retseptoriga ning tee raku tsütoplasmasse ja seal enese kopeerimiseks ja edasiseks levimiseks on avatud.

Kahes värskes teadustöös väidavad teadlased nüüd aga, et inimese tõhusaks nakatamiseks on koroonaviirus võimeline kasutama veel ühte retseptorit nimega neuropiliin-1. See on aga juba retseptor, mida leidub organismis märksa laiemalt kui hingamisteedes - neuropiliini on muu hulgas ka veresoontes ja neuronites.

Ning just see asjaolu võibki teha koroonaviirusest märksa nakatavama nähtuse, kui seda on mis iganes teised viirused, ning võib vastata ka küsimusele, miks esineb COVID-19 põdejatel probleeme ka südame ja ajuga.

Ligi 30 teadlase üks ühistöödest kannab peakirja: "Neuropiliin-1 hõlbustab SARS-CoV-2 rakkudesse sisenemist ja nakkavust" ja teine ​"Neuropiliin-1 on SARS-CoV-2 nakkuse peremeesfaktor".

Seotud lood:

Nad leidsid, et neuropiliin-1 (NRP1) "võimendab märkimisväärselt SARS-CoV-2 nakkavust". Leidis ka kinnitust, et SARS-CoV-2 tunneb tõesti inimese rakkude pinnal ära neuropiliin-1-nimelise valgu.

Ühtlasi jõuti järeldusele, et NRP1 eemaldamine rakkudest ravimi või antikehade abil vähendab SARS-CoV-2 infektsiooni.

Teadlased ütlesid ka, et kui ACE2 on ukselukk rakku sisenemiseks, siis neuropilin-1 võib olla tegur, mis suunab viiruse ukseni.

„See avastus avab uue tee koroonaviiruse vastaste strateegiate väljatöötamiseks. Huvitaval kombel esineb CendR järjestus ka teiste patogeensete viiruste nagu Ebola ja HIV-1 pinnal. Sellel tööl võib olla kaugeleulatuv mõju viirusevastaste ühendite väljatöötamisele suunatud ravimiarendusele," ütles uurimistöös osalenud Tartu Ülikooli nanomeditsiini professor Tambet Teesalu.

Allikas: Genetic Engeering & Biotechnology News

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!