Teadlased leiutasid geeli, mille abil saaks välja printida inimese elundeid

 (7)
Teadlased leiutasid geeli, mille abil saaks välja printida inimese elundeid
Väljaprinditud torujad struktuurid võiks tulevikus saada tehisveresoonteks.advances.sciencemag.org

Läbipaistev geel toestab ja kannab anumas ülipisikest struktuuri, mis kiht kihi haaval printerist välja tuleb. Geeli konsistents meenutab puhastusaineid, millega me puhastame oma käsi, see on valmistatud akrüülist ja polümeerist ja on seetõttu läbipaistev.

Teadlased on juba mõnd aega unistanud, et saaks inimese elundeid printida. Juba seni on luid asendatud tehisluudega, aga kudede printimine on ikka veel üsna võimatu. Elundite ülesehitus on reeglina habras, veresoonte printimine vägagi keeruline. Geel on pigem abivahendiks, kuidas hapraid esemeid printida, kasvõi tehiselundeid. Aga paistab, et peagi saab kasvõi veresooni asendada juba tehislikega.

Sellist arendustööd Florida ülikoolis on juhtinud Thomas Angelini, ning paistab, et tulemused on juba paljutõotavad. Võibolla peagi saavad ajukirurgid näiteks printida välja aju täpse mudeli ja harjutada sellega enne lõikust, väljendab Angelini ise lootust.

Kuid probleem on ikka selles, et geel ei hoia välja prinditud elundit elus ja tegelikult elavate kudede printimisest pole niipea juttugi.