Teadlased leidsid viisi tulekahjude kustutamiseks elektriga!

 (18)
Teadlased leidsid viisi tulekahjude kustutamiseks elektriga!
Delfi lugeja foto

Põlevasse hoonesse lõksu jäänud perekonda päästa üritavate tuletõrjujate tee sulgeb leekidemüür. Ette astub spetsiaalse seljakotiga pritsimees, suunab saua leekidele ning tulistab välja elektrienergia-kiire, millega lahutab leekidesse raja, kustkaudu teised saavad hoonesse tungida ning ohvrid ohust eemale toimetada.

Täna kirjeldasid teadlased avastust, mis võib kujuneda tuletõrjeseadmete uue põlvkonna alustalaks ning hõlmab muu hulgas pihustisüsteeme, mis ei ohjelda tuld mitte vee, vaid elektrivoolusärakatega, ilma kodu, ärihoone või muu rajatise sisustust läbi leotamata ja päästmatult rikkumata ning keskkonda ohtu seadmata, vahendab PhysOrg.com.

Ameerika keemialiidu ACS 241. üleriigilisel kohtumisel ja erialamessil ettekandega esinenud dr Ludovico Cademartiri ja kolleegid Harvardi ülikooli doktori George M. Whitesidesi juhitud töörühmast haarasid kinni enam kui 200 aasta tagusest tähelepanekust, et elekter võib leekide kuju mõjutada neid painutades, väänates, pöörates, võbelema sundides või isegi lämmatades. Seni on antud nähtust aga märkimisväärselt vähe uuritud.

Uus tehnoloogia võimaldaks tuletõrjujail tulekahjusid kustutada distantsilt, lämmatades leeke vajaduseta neisse mingeid materjale viia.

Värske uurimuse raames ühendasid teadlased võimsa vooluvõimendi sauataolise sondiga ning tulistasid sellise agregaadiga elektrivoolu lahtistesse, ligi poole meetri kõrgusele küündivatesse tuleleekidesse. Leegid kustusid peaaegu hetkega.

Seadeldis koosneb 600-vatisest võimendist — umbes sama võimas on tippklassi autode stereosüsteemi vooluvõimendi. Cademartiri usub aga, et samasugust leeke lämmatavat mõju võib saavutada ka kümme korda nõrgema aparaadiga. Sellest oleks palju abi tuletõrjujaile, kuna see võimaldaks leeke taltsutada käes või seljakotis kantavate seadmetega.

Kuidas tehnoloogia aga üldse töötab? Cademartiri möönis, et nähtus on tüsilik, kuna üheaegselt toimib mitu mõjutegurit. Tundub, et reaktsiooni juures on esmatähtsad siiski leekide tekitatud süsinikuosakeste, s.t tahma omadused. Nimelt laaduvad tahmakübemed väga kergesti elektriga. Laetud kübemed reageerivad elektriväljaga ning mõjutavad sedakaudu leekide stabiilsust, osutas ta.

Samuti teatas Cademartiri enda ja kolleegide avastusest, et elektrilainetega on võimalik leekide kuumust ja jaotust reguleerida. See tähendab, et vastne tehnoloogia võib aidata tõhustada mitmeid muid tehnoloogiaid, mis nõuavad sisepõlemise juhtimist, kaasa arvatud automootoreid, elektrijaamu ning keevitus- ja lõikepõleteid, ütles ta.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.