Teadlased: homofoobid võivad alla suruda enda omasooiharust

 (185)
Teadlased: homofoobid võivad alla suruda enda omasooiharust
Scanpix

Jada psühholoogilisi katseid näitab, et homofoobid võivad tunda tõmmet samast soost inimeste suhtes, kuid keelduvad seda endale tunnistamast.

New Yorgi, Essexi ja California uurijad väidavad, et on leidnud kinnitust hüpoteesile, mille kohaselt meenutavad geid ja lesbid homovihkajaile neid endid, mis omakorda tingib tugeva vastumeelsuse ja hirmu kujunemise omasooarmastajate suhtes, vahendab Mail Online.

Teadlaste osutusel kalduvad homofoobsed inimesed oma tegelikku seksuaalsust alla suruma, kuna on sageli kasvanud üles peredes, kus alternatiivset sättumust ei sallita.

Essexi ülikooli lektor Netta Weintstein ütles: "Isikud, kes määratlevad end heteroseksuaalsetena, kuid ilmutavad psühholoogilistes testides tugevat kiindumust samasoolistesse, võivad näha geides ohtu, kuna homoseksualistid meenutavad neile nende endi sarnaseid kalduvusi."

Uurimustööd läbi viia aidanud psühholoogiaprofessor Richard Ryan kinnitas, et paljudel juhtudel on homofoobsed inimesed vastavas küsimuses n-ö iseendaga sõjajalal ning "suunavad oma sisekonflikti endast väljapoole".

Uurijad jõudsid sellistele järeldustele pärast 160 USA ja Saksamaa tudengit hõlmanud katsesarja.

Katsete käigus kõrvutati seda, mida inimesed ise oma seksuaalsuse kohta väitsid, samade katsealuste reaktsioonidega ülesannetes, kus tuli aja peale omavahel seostada homo- või heteroseksuaalse sättumusega seonduvaid sõnu ja pilte.

Seotud lood:

Seejärel esitati katsealustele küsimusi nende koduse kasvatuse kohta ning lasti vaadata homo- ja heteroseksuaalseid paare kujutavaid pilte . Homofoobia teadlikke ja alateadlikke tasemeid mõõdeti sõnade ja piltide abiga.

Uurimus toetab New Yorgis tegutseva Rochesteri ülikooli professorite Ryan ja Edward Dici hüpoteesi, mis seostab range vanemliku kasvatuse raskustega iseenda olemusega leppimisel.

Uurimusest selgus, et toetava ja abistava loomuga vanemate lapsed on oma seksuaalsuse endale tunnistamisel edukamad.

Autorite arvates võivad töö tulemused aidata selgitada, miks geid ja lesbid on sageli kiusamise ja viharoimade ohvriteks.

Nimelt paistab, et homofoobid, kes pole endale oma tegelikku sättumust tunnistanud, võivad tunda kihku rünnata homoseksualiste kartusest, et nood toovad n-ö pinnale nende endi allasurutud himud.

Autorid juhivad tähelepanu mitmetele prominentsetele geivastase liikumise aktivistidele, kes on harrastanud suguelu sookaaslastega, nagu evangeelne jutlustaja Ted Haggart, kes väljendas sallimatust homoabielude suhtes, ent sattus ise 2006. aastal homoseksi-skandaali.

Uurimus ilmub ajakirja Journal of Personality and Social Psychology aprillinumbris.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.