Teadlased „elustasid” 1500 aastat tagasi maetud naise

 (24)
naine
Rekonstruktsioon 1500 aastat tagasi elanud 16-aastasest neiustAFP/Scanpix

Kaasaegse tehnoloogia abil on Lõuna-Korea arheoloogidel esmakordselt riigi ajaloos õnnestunud taasluua muistne inimene, poolteise meetri pikkuse teenijanna 1500 aasta kaugusest minevikust.

Täna avati pidulikult oletatavasti 16-aastase, Gaya kuningriigi (42-562) perioodil jõuka 6. sajandi suguvõsa juures elanud neiu elusuurune mudel, vahendab The Daily Mail.

“Oleme inimluid mitmel korral välja kaevanud, kuid esimest korda on meil nüüd õnnestunud konstrueerida elusuuruses mudel,” ütleb Kang Soon-hyung, Gaya riikliku kultuuripärandi uurimise instituudi juhataja.

Kaunidus ei päästnud neidist aga julmast saatusest: teadlased usuvad, et ta maeti elusalt koos oma surnud isandatega. Selle oletatavad põhjused sisalduvad eeldatavasti peatselt ilmuvas uurimuses, mis käsitleb gaialaste kommet matta surnutega koos elusaid inimesi.

Teismelise neiu 1,5 meetri pikkust luustikku rakendati mudeli lähtepunktina. Sellele lisati lihaste ja naha kihid.

Projekti viis läbi kujur ja anatoomiaspetsialist Kim Byung-ha koos ettevõttega CELL, mis toodab mängufilmide tarbeks kostüüme.

Naise luud olid kolme aasta eest arheoloogiliste väljakaevamiste käigus leitud nelja luustiku hulgas. Tal oli lühike lõualuu ja seega üsna lai nägu, kuid ka pikk kael. Teismelise käsivarred olid lühikesed, kuid sõrmed ja varbad pikad.

Neiu vöökoha ümbermõõduks oli 54,6 cm ja pärast luude uurimist oletasid teadlased, et ta viibis tihti põlvili.