Teadlased avastasid visklevad tähed

 (20)
Teadlased avastasid visklevad tähed
---

NASA Hubble’i teleskoobil õnnestus pildile saada tähed, mis selle asemel, et viisakalt ümber galaktika keskme tiirutada, visklevad ebaregulaarselt sinna-tänna. Tegu on ilmselt uut liiki tähtedega, mida teadlased võrdlevad prooton-torpeedodega.

„Me usume, et oleme leidnud suurel kiirusel liikuvad tähekujulised vaheletikkujad. Selliste tähtede leidmine on meie jaoks üllatus, sest me pole selliseid tähti otsinud,“ kirjeldab avastust NASA astronoom Raghvendra Sahai.

Hinnaguliselt on avastatud tähed noored — umbes miljon aastat.

Tähed on endast maha jätnud sakilise raja, mille sakid võivad ulatuda 160 miljardi kuni 1,6 triljoni kilomeetrini, mis võrdub 17 — 170 päikesesüsteemi diameetriga. Samuti on võimalik välja arvutada, et tähed liiguvad küllalt kiiresti, ligi 180 000 kilomeetrit tunnis, mis on võrreldes teiste noorte tähtede liikumisega viis korda kiirem.

Sahai sõnul on noored tähed oma kodustest tähepilvedest „välja löödud”. Sellele on kaks seletust. Esimesel juhul on üks kaksiktähesüsteemi täht plahvatanud supernoovana ja oma kaaslase eemale põrutanud.

Teisel juhul on võimalik, et kaks binaarsüsteemi on omavahel kokku põrkunud või on toimunud binaarse tähesüsteemi ja kolmanda tähe kokkupõrge. Üks või mitu tähte on saanud kokkupõrkest piisavalt energiat, et täheparvest välja lennata.

Kirjeldatud tähed on seni läbinud teekonna, mis on võrdne 160 valgusaastaga.