Teadlased avastasid, miks päikesepõletus haiget teeb

 (12)
Teadlased avastasid, miks päikesepõletus haiget teeb
Foto: Jassu Hertsmann

Londoni King’s kolledži teadlased on tuvastanud molekuli, mis kontrollib liigsest UVB-kiirgusest tingitud päikesepõlenud naha valutundlikkust. Arvatakse, et see valk võiks saada sihtmärgiks uutele valuvaigistitele, et leevendada teiste sagedaste põletike, näiteks artriidi, poolt põhjustatud valu.

Professor Steve McMahon ja tema meeskond tekitasid UVB lambi abil 10 vabatahtlikule ja grupile rottidele väikesepindalalise päikesepõletuse. Paar päeva hiljem, kui põletusest tingitud tundlikkus oli jõudnud maksimumini, võeti punetavatelt nahalaikudelt koeproovid. Teadlased võrdlesid kahjustunud kude tervega ning analüüsid sadade valumediaatorite olemasolu, vahendavad ERR Teadusuudised.

Nii rottide kui inimeste nahas esines kõige rohkem molekuli nimega CXCL5, mis kuulub kemokiinide perekonda. Need signaalvalgud osalevad põletiku korral immuunrakkude migratsioonis ja aktivatsioonis.

Tegemaks kindlaks, et just CXCL5 kutsub esile päikesepõletusele omased tunnused, süstiti seda valku teiste rottide kahjustamata nahka. See protseduur alandas näriliste valuläve süstekohal sarnaselt päikesepõletusele. Samuti leiti, et CXCL5-te neutraliseeriv antikeha aitas vältida UVB üledoosist tingitud tundlikkust.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!