Teadlased avastasid India ookeanis kaks suurt uppunud saart

 (23)
Teadlased avastasid India ookeanis kaks suurt uppunud saart
Reuters/Scanpix

Teadlased avastasid India ookeanis, Austraalia linnast Perthist läänes kaks hiiglaslikku uppunud saart, mis on umbes Tasmaania suurused. Saared olid kunagi ilmselt Gondwana hiidmandri osa, kuid on nüüd enam kui 1,5 kilomeetri sügavusel vee all.

Sydney ülikooli, Macquarie ülikooli ja Tasmaania ülikooli teadlased väidavad, et saared ulatusid kunagi üle merepinna ning moodustasid osa viimasest sidemest India ja Austraalia vahel, teatab Perth Now.

Teadlased tegid avastuse Perthi süvameretasandiku merepõhja uurides.

„Uurimisretke käigus kogutud andmed võivad märkimisväärselt muuta meie arusaamist sellest, kuidas India, Austraalia ja Antarktika Gondwanast eraldusid,“ ütles Sydney ülikooli geoloog Joanne Whittaker.

Teadlased pöördus tagasi Perthi eelmisel nädalal pärast sadade kilogrammide kivimiproovide võtmist kahelt veealuselt saarelt kolme nädala jooksul.

„Me ootasime, et näeme tavalisi ookeanikivimeid nagu basalt, aga olime üllatunud, kui nägime mandrikivimeid nagu graniit, gneiss ja liivakivi, mis sisaldasid fossiile,“ ütles Sydney ülikooli teadlane Simon Williams. „Uurimisretke käigus kogutud kivimite detailne analüüs ütleb meile nende ea ja selle, kuidas need sobivad Gondwana mõistatusse.“

Saared, niinimetatud mikrokontinendid, moodustusid siis, kui India hakkas Austraaliast eemale liikuma. See toimus umbes 130 miljonit aastat tagasi kriidi ajastul, kui Maal elasid dinosaurused.

Viimased jäid saartele lõksu, sest suured mandrid liikusid tuhandete kilomeetrite kaugusele.

„Ekspeditsiooni käigus kaardistatud uppunud saared on lamedate tippudega, mis näitab, et nad ulatusid kunagi üle merepinna, enne kui kadusid järkjärgult vee alla,“ ütles Whittaker. „Meie kogutud magnetiliste admete esialgne analüüs võib panna meid ümber hindama mandrilaama tektoonilist ajalugu kogu India ookeani idaosa kohta.“