Teadlane: surma ei ole olemas!

 (152)
Surm
Foto: Andres Putting

Ameerika rakubioloog Robert Lanza trügib usuinimeste mängumaale väitega, et surm ei ole sugugi lõplik sündmus.

Lanza arvates pole surm lihtsalt kuidagi suuteline oma ohvreid läbi lõputu hulga universumite taga ajama.

“Nendes stsenaariumides pole surma selle sõna üheski tegelikus tähenduses olemas. Kõik võimalikud universumid eksisteerivad üheaegselt hoolimata sellest, mis ühes neist toimub,” püstitab Lanza hüpoteesi ajalehes Huffington Post avaldatud artiklis.

“Ehkki üksikorganismid on määratud iseennast hävitama, pole elusolemise tunne — teadmine, kes ma olen — muud kui aju sisemuses töötav 20-vatine energiaallikas. Too energia aga ei kao surres. Üks kindlamaid aksioome teaduses on see, et energia ei sure mitte kunagi, seda ei saa ei juurde tekitada ega hävitada.”

Lanza, kes nimetab enda teooriat biotsentrismiks, postuleerib veel, et aega ja ruumi ei peaks määratlema “tahkete objektidena”.

“Lehvitage käega läbi õhu — kui kõik kõrvaldada, mis siis alles jääb? Mitte midagi. Sama kehtib aja kohta. Läbi aju ümbritseva luukesta ei ole midagi näha,” kirjutab Lanza.

“Kõik, mida te praegu näete ja kogete, on teie mõistuses aset leidev informatsioonivoog. Ruum ja aeg on lihtsalt vahendid kõige selle kokkupanemiseks. Surematus ei tähenda lakkamatut eksistentsi ajas, millel pole iial lõppu. See asub pigem üldse väljaspool aega.”