TEADLANE SELGITAB | Mitu kilo on tänaseks maailmas koroonaviirust?

 (15)
TEADLANE SELGITAB | Mitu kilo on tänaseks maailmas koroonaviirust?
Erakogu

Maailma riigid pakuvad juba kuid jooksvat infot selle kohta, kui palju põhjustab koroonaviirus hävingud inimkonna tervisele ja majanduslikule käekäigule, aga kas me teame seda, kui palju õigupoolest SARS-CoV-2 viirust tänaseks maailmas on?

Pöördusime selle näiliselt lihtsa küsimusega Tartu ülikooli viroloogi Andre Meritsa poole ja selgus, et tegelikult ei olegi viiruse kogumassi väga kerge arvutada. Teadlane proovis siiski mõned näitajad välja tuua.

„Kuna maailmas on "ametlikult" 5 miljonit aktiivset haiget, reaalsuses pigem 50 miljonit, ja igas haiges tekkib analoogselt teiste viirustega umbes triljon virioni päevas - pigem siiski vähem - on meil päevane viiruse toodang kuni 5x 10 log 19 osakest," kirjeldas Merits oma mõttekäiku.

„See on umbes 0,0001 mooli. Kuna 1 mool koroonaviiruse osakesi kaalub umbes 200 000 kilogrammi - osakese molekulmass varieerub, suurusjärk on umbes 200 MDa [megadaltonit - toim] -, siis saame tulemuseks midagi 20 kilogrammi ümber," jätkas Merits.

Teadlane rõhutas, et see hinnang on väga ligikaudne ja pigem üle- kui allahinnatud.

„Igal juhul on tulemus - kui ma arvutamisel ei eksinud - kuskil kilogrammi suurusjärgus, pluss-miinus sada korda. Pole just eriti palju võrreldes probleemidega, mida see põhjustab," sõnas Merits.

Ametlikuilt kinnitatud andmetele on maailmas registreeritud tänaseks 13,7 miljonit koroonaviirusest tingitud haigusjuhtu. Surnud on 587 779 inimest ning paranenud 8 181 025 inimest. Hetkel põeb COVID-19 haigust 4 962 226 inimest, neist 60 032 raskelt.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!