Tartusse kogunevad maailma juhtivad nanotehnoloogid

 (4)
Talv Tartus
Foto: Andres Putting

Tartu Ülikoolis toimub 6.-8. juunini II Euroopa nanomanipulatsiooni konverents, kus maailmatasemel teadlased arutlevad, kuidas väikseimas ehk nanoskaalas toimuvaid protsesse selgitada ja tulevikuseadmetes ka selle pealt energiat kokku hoida. Tegemist on teise nanomanipulatsioonile pühendatud üritusega maailmas. Nanomanipulatsioon on nanotriboloogia haru, mis uurib osakese ja aluse vastastikust mõju väikseimas ehk nanoskaalas, kasutades selleks mikroskoopiliste vahendite abi.

Konverentsil tuleb juttu nanoskaalas toimuvatest hõõrde-, nakke- ja kulumisprotsessidest nii teoreetilisest kui ka praktilisest vaatenurgast, räägitakse nii üksiku osakese kui ka suurema osakesterühma ümberpaigutamise erinevatest aspektidest, teatas Tartu Ülikooli pressiesindaja.

Konverentsi ühe korraldaja, TÜ füüsika instituudi vanemteadur Rünno Lõhmuse sõnul on teema väga oluline pidades silmas, et kogu tehnoloogiline elu kolib varsti nanoskaalasse ja seetõttu võimaldab seal toimuvate protsesside mõistmine tulevikus oluliselt energiat ja seega ka kulusid kokku hoida.

„Nanotehnoloogiat kasutatakse juba praegu laialdaselt: masinad, sensorid, implantaadid inimese kehas ning kunstliigesed – kõikjal on tegemist hõõrde-, nakke- ja kulumisprotsessidega. Kui me teame, kuidas valmistada materjale, kus vajadusel saab muuta nende omadusi, ehk siis nakkuvad või libisevad vastavalt vajadusele, vähendab see seadme kulumist ning hoiab kokku raha,“ selgitas Lõhmus.

Seotud lood:

Tema sõnul on kõige lihtsamaks näiteks nanotriboloogiast meile kõigile tuntud tarbeese auto. „Autokummid peavad olema üheaegselt nii jäigad ehk siis võimalikult väikese veeretakistusega kui ka paindlikud, et pidurdades tekiks parem nakkumine. Seega oleks vaja leiutada selline materjal, mis oleks ühtlasi nii jäik kui pehme ja siin tulebki nanomanipulatsioon meile appi,“ ütles Lõhmus.

Konverentsil esinevad teiste hulgas ühed maailma juhtivad nanotriboloogid professor Rubén Pérez Hispaaniast, Daniel Wegner Saksamaalt ja Andrzej Kulik Šveitsist. Kaugeimad külalised saabuvad Tartusse Jaapanist. Konverentsi töökeel on inglise keel.

Konverentsi korraldab Tartu Ülikooli füüsika instituut. Toetavad Euroopa Liidu Euroopa Teadusfondi “Fanas” programm, TÜ füüsika instituut ja Bruker Baltic OÜ.

Rohkem infot: http://nanomanipulation.ut.ee

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.