Tartu ülikooli teadlastel õnnestus kaardistada staarigeen

 (8)
Eesti otsib Superstaari
Eesti otsib SuperstaariFoto: Tanel Meos

TÜ Eesti Geenivaramu teadlastel on õnnestunud kaardistada geen, mida maailma teadlased on otsinud aastaid ja mis on otseselt seotud inimeses avalduvate artistlike võimetega. Töö tulemused ilmuvad maineks teadusjakirjas Nature. TÜ Eesti Geenivaramu teadlastel Tõnu Eskol ja Kaarel Krutškovil õnnestus inimese DNA-st eraldada nö. staarigeen, ametliku tähistusega StellaRis-38, mida peetakse otseselt vastutavaks inimeses avalduvate loominguliste ja artistlike võimete olemasolu eest.

TÜ Eesti Geenivaramu juhi, akadeemik professor Andres Metspalu sõnul ongi antud geen see müstiline X-faktor, mis määrab, miks mõnest inimesest saab staar ja teisest (ehk andekamastki) aga mitte. „Geen asub inimese X-kromosoomis. Kuna naistel on reeglina kaks X-kromosoomi ning meestel üks X- ja üks Y-kromosoom, selgitab avastus, miks staaride hulgas on statistiliselt naiste osakaal pea kahekordne,“ selgitas prof Metspalu.

Teadlaste avastuse testimiseks võeti proovid ka kõigilt populaarse telesaate „Eesti otsib superstaari“ poolfinalistidelt ja tulemused olid üllatavad. „Tuvastasime staarigeeni ainult kahel osalejal. Kes need olid, ei hakka ma hetkel ütlema – ei taha publiku ega žurii arvamust kallutada. Tulemuse teeme teatavaks pärast finaali,“ lisas Metspalu.

Teadlased usuvad, et see avastus suurendab oluliselt Eesti šansse järgnevatel Eurovisiooni lauluvõistlustel. Tartu ülikool on andnud avastuse kohta sisse rahvusvahelise patenditaotluse. Avastuse vastu on huvi tundnud juba mitmed mainekad USA firmad.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.