Tartu ülikooli peagi avaldatav uuring: vaid viiendikul koroonahaigetel eestlastel on sümptomid

 (61)
Ülikool ei võta väidetavalt välispoliitilistest debattidest osa, ometi ei vasta see TÜ sotsiaalmeedia põhjal tõele.
Ülikool ei võta väidetavalt välispoliitilistest debattidest osa, ometi ei vasta see TÜ sotsiaalmeedia põhjal tõele. Foto: Anni Õnneleid

Tartu ülikool avaldab peagi oma koroonaviiruse antikehade uuringu tulemused, mille kohaselt on vaid väikesel osal viirusega kokku puutunutel täheldatavad haigustunnused.

Tartu Ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda sõnul kannab ettevaatlikkusele manitsev uuring nime KoroSero-EST-1 ning selle järgi on vaid viiendikul koroonaviiruse läbi põdenud inimestest olnud mõni viirushaigusele omane sümptom.

„See teadmine kinnitab varasemat arvamust, et viiruse levitaja ei pruugi ise olla teadlik enda nakkusohust. Seetõttu ei saa me nakatunuid hukka mõista, küll aga saame teha ise väga palju selleks, et viirus ei leviks," sõnas Kalda.

Kalda hinnangul on inimestel taas mõistlik on vältida rahvarikkaid üritusi ja pidusid, kus vahemaa hoidmine pole võimalik, või kanda neil üritustel maski. „Ka kergemate haigusnähtude korral ei tohiks pidudel osaleda," sõnas ta.

Tartu Ülikool kutsub alates homsest 2400 eestimaalast osalema koroonaviiruse levimuse uuringu viiendas etapis, et saada teada, kui suurt mõju on viiruse laiemale levikule avaldanud viimastel nädalatel tekkinud haiguspuhangud.

Ruth Kalda sõnul on teadlased suve jooksul jälginud igapäevast nakatumise statistikat, et hakata haigusjuhtude arvu kasvades koguma taas andmeid viiruse üleriigilise hetkelevimuse kohta.

Seotud lood:

„Tartus tekkinud koldest on jõudnud haigusjuhtumeid ka mujale ning me vajame täpsemat infot, kas ja kui palju on viirus levinud teistes Eesti piirkondades," rääkis Kalda.

Ta lisas, et kevadel olid inimesed üldjuhul ettevaatlikumad, kuid suvi tõi paratamatult kaasa aktiivsema suhtlemise ja ka puhkusereise väljapoole Eestit.

„Keegi meist ei soovi kevadiste üleriigiliste piirangute kordumist ja seetõttu peame uurima, kas Tartust alguse saanud puhangu puhul on tegemist vaid lokaalse koldega või on see muutunud laiaulatuslikumaks," ütles professor.

Ruth Kalda Tartu Ülikool

Rahvastikuregistri andmete põhjal juhuvalimisse sattunud inimesed saavad 6. augustil uuringufirmalt Emor kas elektronposti või SMS-i teel uuringus osalemise kutse. Pärast küsimustiku täitmist lepitakse vastajaga kokku aeg ja koht ninaneeluproovi andmiseks. Osalemine on kõigile kutse saajatele vabatahtlik. Andmete analüüsimise järel esitab Tartu Ülikool uuringu tulemused Vabariigi Valitsusele.

„Oleme alates COVID-19 puhangu algusest töötanud koos valitsusega välja tõenduspõhiseid lahendusi viiruse leviku ohjeldamiseks ja kriisiga toimetulemiseks," ütles Tartu Ülikooli teadusprorektor Kristjan Vassil.

Lisaks COVID-19 hetkelevimuse seirele ja uuringule Koro-Sero-EST on Tartu Ülikoolis algamas veel kaks uuringut, mille käigus koguvad teadlased andmeid viiruse leviku ja iseloomu kohta. Lähinädalatel saab alguse uuring KoroGeno-Est, milles määratakse Eestis leviva COVID-19 haigust põhjustava viiruse geneetilisi järjestusi, et selgitada välja tundmatute nakkuste päritolu. Samuti hakkab tööle reovee analüüsil põhinev COVID-19 seiresüsteem, mis aitab tuvastada viiruse suurema leviku võimalikult varajases faasis.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!