Tartu ülikooli füüsikud aitavad uudses reaktoris Päikese Maale tuua

 (11)
Tartu ülikooli füüsikud aitavad uudses reaktoris Päikese Maale tuua
Tuumasünteesi reaktori seinad valmistatakse berülliumist ja volframist. (Foto: EUROFusion)

Lõuna-Prantsusmaal Cadarache´is peaks 2019. aastal valmima eksperimentaalne tuumasünteesireaktor (ingliskeelne lühend ITER - International Thermonuclear Experimental Reactor). Oma osa on selles ka eestlastel. Tartu ülikooli füüsika instituut arendab tehnoloogiat, mis lubab jälgida reaktoriseinte olukorda.

Vahendavad ERR teadusuudised

Päikese ja teistel tähtede kuumuses ühinevad vesiniku tuumad pidevalt heeliumiks ja vabaneb suur kogus energiat. Maal saavad need reaktsioonid toimuda vesinikupommis või siis tuumasünteesireaktori rangelt kontrollitud keskkonnas.

Viimane eesmärk on ihaldusväärne, sest tuumasüntees on ammendamatu ja puhas energiaallikas. Matkida tähtedes toimuvat maises keskkonnas on ülimalt raske. Tuumasünteesi uurivate teadlaste jõupingutused on kenasti kokku võtnud Prantsuse füüsikanobelist Pierre-Gilles de Gennes: "Tahame Päikese karpi panna. Paraku ei tea me veel, kuidas seda karpi teha."

Päikest püütakse jäljendada mitmel pool maailmas. ITERi ehitavad Euroopa Liit, Hiina, India, Jaapan, Lõuna-Korea, Venemaa ja USA.
Loe edasi ERR teadusuudistest