Targem on lõpuks teada? Teadlased võrdlesid koerte ja kasside ajusid

 (33)
Koer - Estrellest Yahoo, hüüdnimega Google ja kass Maxi.
Foto: Sven Arbet

Tõenäoliselt on inimesed juba sajandeid vaielnud selle üle kumb kahest peamisest koduloomast targem on. Nüüdse uurimuse kohaselt on vähemalt ajukoore tiheduse järgi koerad kassidest eespool.

Uurimuse tegelik eesmärk oli uurida lihasööjaid ja nende ajusid, et mõista, kas kiskjate ajud on võimekamad kui saakloomade omad. Teadlased ei mõõtnud lihtsalt loomade ajude suuruseid ja kõrvutanud hallolluse massi looma kehamassiga, vaid üritasid hinnata ajuneuronite koguarvu.

"Ma usun, et looma sisemine vaimne rikkus ja nende võime kogemustest õppida sõltub looma ajus olevate neuronite absoluutarvust. Eriti nende neuronite arvust, mis on ajukoores," ütles neuroteadlane Suzana Herculano-Houzel, üks uurimuse kaasautoritest.

Uues uuringus vaadeldi aga koguni kaheksat erinevat looma - tuhkruid, mangusteid, pesukarusid, kasse, koeri, hüääne, lõvisid ja pruunkarusid. Selgus, et kõigist loomadest enim neuroneid oli just koertel, isegi vaatamata sellele, et neil ei olnud kõige suurem aju. Koertel oli keskmiselt 530 miljonit neuronit, võrreldes kasside 250 miljoniga. Varasemad, teistsuguse metoodikaga uuringud on viidanud, et kassidel on hinnanguliselt 300 miljonit neuronit samal ajal kui koertel on kõigest 160 miljonit.

"Meie uuringu tulemuste kohaselt võib öelda, et koerad on võimelised oma elu jooksul täitma palju keerulisemaid ja paindlikumaid ülesandeid kui kassid," ütles Herculano-Houzel tulemuste kohta.

Seotud lood:

Tulles aga tagasi teadlaste hüpoteesi juurde, mille kohaselt peaks kiskjad olema arenenuma ajuga kui saakloomad, siis selgus, et polnud erilist vahet. Neuronite suhtarv ajus oli mõlemate loomade puhul hinnanguliselt sama.

Tõeline uurimuse staar oli aga pesukaru - vaatamata sellele, et loomad on suuruselt võrreldavad kassiga, oli pesukarudel peaaegu sama palju ajuneuroneid kui koertel. Seega oli pesukarude neuronide tihedus ajus suurim.

Uuring avaldati teadusväljaandes Frontiers in Neuroanatomy.