Tärganud on lootus vabaneda valusast ja kallist proovist: Eestis tehakse uuring koroona testimiseks süljest

 (105)
Koroonatestide läbiviimine Itaalias
Koroonatestide läbiviimine ItaaliasSIPA

Koroonatestimine ninaneelust on paljude inimeste hinnangul üks üsna valus ja ebameeldiv ettevõtmine, sestap alustavad terviseamet ja Tartu ülikool järgmisel nädalal katseuuringut koroonaviiruse testimiseks süljeproovist.

Tartu ülikooli hinnangul on süljeproovist koroonatesti tegemine on eeldatavalt mugavam ja odavam kui senine ninaneelutest. „Edaspidi saaks süljetestide abil hõlpsamini läbi viia seireuuringuid ning võimalusel asendada kasvõi osaliselt ninast võetavad testid," teatas ülikool.

Kui seni on Eestis koroonaviiruse tuvastamiseks kasutatud peamiselt ninaneelu teste, plaanib Terviseamet hinnata, kas süljetest on sama usaldusväärne võimalus viirusnakkuse testimiseks.

Terviseameti nakkushaiguste labori juhataja Külli Rae sõnul on süljeproovist testimine lihtsam ja inimesele arvatavasti mugavam kui senine ninaneelutest.

"Proovi saab võtta inimene endalt kodus ise - ta ei pea selleks minema proovivõtu kohta, mistõttu säästetakse sellega paljude meditsiinitöötajate väärtuslikku aega ning samuti pole selleks vaja kaitsevahendeid. Proovi võtmiseks tuleb lihtsalt koguda sülge proovi andmiseks mõeldud tuubi," lisas Rae. Tänu lihtsusele on süljeproovi võtmine ka odavam kui praegune ninaneelu kaabe.

Uuringu üks eestvedajatest Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu juhtivteadur Lili Milani sõnas, et kuigi süljeproovid on mitmetes riikides juba kasutusel, on vajalik hinnata selle meetodi teostatavust ja usaldusväärsust ka Eestis. Eriti oluline on töötada välja meetod, millega saaks koolides läbi viia kiiret ja lastesõbralikku testimist.

"Esialgu viime meetodi testimiseks läbi katseuuringu, et hinnata haiglapatsientidel süljeproovist saadud tulemuste täpsust võrreldes ninast võetud proovidega. Lisaks uurime töö- ja koolikollektiivides, kas inimesed saavad proovi võtmisega iseseisvalt hakkama," lisas Milani.

Tartu Ülikooli rahvatervishoiu teaduri Mikk Jürissoni sõnul on tekkinud olukord, kus mõned inimesed väldivad testima minekut, sest kardetakse protseduuri ebamugavust. "Lisaks on meil olnud probleeme inimeste kaasamisega seireuuringutesse, sest nende kogemus ninaneelutestiga on olnud ebameeldiv. Loodame, et süljetestid võiksid meelitada rohkem inimesi end koroonaviiruse suhtes testima," ütles Jürisson.

Katseuuring viiakse läbi järgmise nädala jooksul. Uuringu tulemused peaksid selguma kuu lõpus. Külli Rae sõnul ollakse eduka katseuuringu korral valmis süljetestimist ulatuslikumalt kasutama.

Eesti riik on seni tellinud koroonatestimist ettevõtetelt Synlab ja Medicum. Ühe sellise testi hind on riigi jaoks 66 eurot ning see pole kevadest saadik muutunud. Kokku on tehtud enam kui 390 000 testi.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!