Taevatuled ennustavad katastroofe!

 (20)
Taevatuled ennustavad katastroofe!
AFP/Scanpix

Kui Päike 17. jaanuaril 1995. aastal Jaapanis Osaka rannikul koitis, olid piirkonna kalurid juba ammu oma päevatööga algust teinud. Ent lootus rutiinsest päevast oli juba oma eos hukule määratud. Ühel hetkel märkasid nad kaugemal rannikul salapärast 100 meetri kõrgust valgusseina, mis kiiresti kaugusesse liikus.

Kui see viimaks horisondil olevat kõrgemat mäge tabas, vallandus ootamatu pikselöök. Mõned sekundid hiljem pani äkiline tõusulaine kalapaadi hüplema. Rannikut oli tabanud 6,8 magnituudise võimsusega "Suur Hanshinini" maavärin, kirjutab ERR Teadus.

Hoolimata ulmelisena tunduvast sündmusteahelast ei ole sellised kirjeldused haruldased. Nähtust on mitmel korral jäädvustatud ka teaduslikemaid meetodeid kasutades, ent selle tekkepõhjused on jäänud saladuslikumaks.

Lavale astub Troy Shinbrot, kes harilikult uurib, kuidas erinevad ravimipulbrid tablettides kokku kleepuvad. Impulsi najel otsustas ta läbi viia väikese eksperimendi ning pani peeneks jahvatatud paratsetamooli pulbri aeglaselt pöörlevasse silindrisse. Nagu oodatud, hakkas see anuma servadesse kuhjuma. Ent järsku vallandus sädelahendus.

Hetk hiljem toimus tsentrifuugis miniatuurne laviin – anuma servadesse surutud pulbrikuhjatiste servad olid muutunud liiga järsuks ja põhjustasid varingu. Ilmnev sädelahendus iseeneses ei ole mitte eriti üllatav. Paljudes materjalides nagu näiteks klaasis või jäätükkides tekib nende murdumisel elektrivool. Kuid füüsikuid hämmastas, et sädelahendus tekkis alati viis sekundit enne laviini enda ilmnemist.

Loe edasi ERR Teadusest!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.