Synlab: ebameeldivale koroonatestile asendust loota ei ole

 (24)
Synlab: ebameeldivale koroonatestile asendust loota ei ole<o:p></o:p>
Zuma Press/Scanpix

Paljude arvates äärmiselt ebameeldivale ja valulikule koroonaproovi võtmisele ninaneelust ei paista vähemalt esialgu leevendust tulemas.

Terviseameti tellimusel Eestis koroonateste tegeva Synlab Eesti OÜ infektsioonhaiguste osakonna juht Paul Naaber selgitas Fortele, et proovivõtu puhul on kõige olulisem, et kasutatav proovivõtumaterjal sisaldaks piisavas hulgas viirust, nii ka koroonaviiruse SARS-CoV-2 puhul ninaneelust tampooniga.

„Praegu Eestis, Euroopas ja valdaval enamusel maailmast kasutusel oleva meetodi kasuks räägib võimalus avastada viiruse olemasolu juba varajases staadiumis, mis aitab koheselt karantiini rakendada," ütles Naaber ja märkis, et teine eelis on usaldusväärne tulemus.

„Ninaneeluproov on hetkel enimkasutatav ning uuritud viis SARS-CoV-2 diagnoosimiseks PCR meetodil," rõhutas Naaber.

Kurgu- ja ninakaabet ning sülge on tema sõnul ka kasutatud, kuid siis tuleks neid materjale omavahel kombineerida, et saada usaldusväärne tulemus.

Valulikkus ninaneelust proovi võtmisel võib sõltuda ka poovivõtuvahendist - kui painduv see on -, kuid on ka paljuski individuaalne.

„Valdaval enamikul isikutest põhjustab proovivõtt küll kerget ebamugavust, kuid mitte otsest valum," ütles Paul Naaber.

Eesti tennise esireket Anett Kontaveit ütles hiljutises intervjuus Delfi Spordile, et Euroopas on koroonatestimine mingil põhjusel valusam kui USAs.

Seotud lood:

„USA-s olen andnud kolm proovi ja Itaalias samuti kolm. Euroopas oli testimine valusam kui siin. Siin ei tee nii palju haiget. Peale esimest testimist ütlesin Nigelile (treener Nigel Searsile - toim), et ma tahan koju minna. Peale esimest testi nutsin tund aega," sõnas sportlane.

Eestis on kokku tehtud üle 142 tuhande esmase testi, nendest 2294 ehk 1,6 protsenti on olnud SARS-CoV-2 viiruse suhtes positiivsed.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!