Šveitslased palvetavad liustiku säilimise eest

 (1)
Šveitslased palvetavad liustiku säilimise eest
Aletschi liustik ŠveitsisAP/Scanpix

Šveitsi külarahvas, kes on sadu aastaid palvetanud, et kohalik liustikukeel enam ei kasvaks, soovib pääseda paavst Benedictuse audientsile, et küsida õnnistust uuele palvele - nüüd palutakse leevendust üleilmsele soojenemisele, mis on pannud liustiku kahanema.

1678. aastal andsid kahe Alpi küla Fieschertali ja Fieschi elanikud vande, et elavad vooruslikku elu ja palvetavad Euroopa pikima liustiku, Aletschi liustiku kasvamise vastu, vahendavad ERR teadusuudised.

Palvete mõju tugevdamiseks hakati 1862. aastast, mil niinimetatud minijääaja toimel oli liustik eriti pikaks kasvanud, korraldama ka iga-aastast ristikäiku.

Nüüd aga on liustik hakanud ülikiiresti taanduma ja külaelanikud soovivad paavsti jutule pääseda. Nad on teinud ka avaliku pöördumise, milles väljendavad lootust, et Püha Isa saab nad vastu võtta septembris või oktoobris.

Viimastel aastatel on Alpide liustikud märgatavalt kokku tõmbunud, aga liustikud on Šveitsile tähtsad hüdroenergia allikad, samuti võimsad vaatamisväärsused turistidele.