Suur samm edasi: Eestis tehti esimene glaukoomi operatsioon


Suur samm edasi: Eestis tehti esimene glaukoomi operatsioon
OperatsioonimikroskoopTartu Ülikooli kliinikum

Tartu Ülikooli Kliinikumi silmakliiniku oftalmoloogia eriala arst-õppejõud Marko Pastak tegi Eestis esmakordse glaukoomi dreneeriva implantaadi operatsiooni imikueas patsiendile.

Glaukoom ehk roheline kae on silmahaigus, mille korral kahjustub silma ja aju omavahel ühendav nägemisnärv. Haigust iseloomustab vaatevälja järkjärguline ahenemine kuni täieliku pimeduseni.

Arvestades imikuea silma anatoomilisi ja füsioloogilisi eripärasid ning lapseea glaukoomi haruldast esinemist, on kliinikumi silmakliinikus tehtud implantaadi operatsioon maailmapraktikas sellises vanuses väga harv operatsioon.

„Imikueas, nelja kuu vanuse patsiendi operatsioon kulges tüsistusteta ning patsiendi silmarõhk on operatsioonijärgselt stabiliseerunud töötava implantaadi abil," selgitas dr Marko Pastak.

Pastak lisas, et kaasasündinud glaukoomi ravimisel on väga oluline hea koostöö kolleegide vahel. „Operatsiooni läbiviimisesse ja õnnestumisse panustasid nii silmakliiniku töötajad kui ka lastekliiniku ning anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku kolleegid," rääkis ta.

Kliinikumi ravijuht dr Andres Kotsar ütles, et uudne operatsioon on väga suur samm edasi mitte ainult Tartu Ülikooli Kliinikumi vaid kogu Eesti silmakirurgia arengus.

„Mul on äärmiselt hea meel, et saime aidata nii väikest patsienti. Lisaks sellele, et dr Marko Pastak on väga professionaalne ja hinnatud silmakirurg, näitab sellise keerulise operatsiooni edukas läbiviimine selgelt, kui hästi kogu silmakliiniku personal töötab," kommenteeris ravijuht Kotsar.