Surnud lindude taevast sadamine on täiesti normaalne

 (23)
Massilisi otsasaamisi inimene reeglina ei näe. Foto Liz Condo, AP
Massilisi otsasaamisi inimene reeglina ei näe. Foto Liz Condo, APScanpix

Ainus ebatavaline moment hiljutiste lindude taevast surnult alla kukkumise juures on tõik, et inimesed sellele peale sattusid. Ekspertide sõnul pole taolised massilised surmalained loomariigis sugugi harvad nähtused.

Aastavahetusel sadas Louisianas alla oma 500 vainurästast, Rootsis kukkus alla sada hakki, Arkansases hukkus korraga 100 000 kala ning 5000 musträstast langes otse taevast alla inimeste elamupiirkonda, vahendab Discovery.

Loomi ja linde sureb massiliselt vaaladest mesilasteni halva ilma, haiguspuhangute ja mürgituste tagajärjel. Enamasti hukkuvad loomade ja lindude hulgad lihtsalt paigus, kuhu inimene ei satu ning taoline nähtus jääb tunnistamata. Seetõttu mõjusidki otse inimeste elualadele sadanud surnud linnud ootamatult seletamatult.

Dramaatilised otsasaamised tabavad eelkõige neid linde ja loomi, mille eluviis on rändav ning mis liiguvad suurtes kogustes suurte kauguste taha või elavad ebatavaliselt tihedalt koos, moodustades haigustele ja epideemiatele soodsa kasvulava.

Rändlinnud hukkuvad sageli näiteks põhjusel, et udumassid on nad teelt eksitanud ning vaenulikku piirkonda viinud. Pikkadel lennureisidel söövad linnud tihtipeale sisse pestitsiide ja väetismaterjali, mis nad otsemaid mürgitab.

Liiga vara rändama asunud linnud või liialt külma talve peale jäänud grupid saavad samuti üsnagi sageli surma, kuna kliima mängitud vingerpussid ajavad nende bioloogilise kella segamini. Ekstreemsemaid näiteid pärineb aastast 1904. mil Iowa ja Minnesota kandis sadas korraga taevast alla poolteist miljonit lindu. Süüdi oli lihtsalt halb ilm ja torm.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.