Surmav seen teeb sipelgatest zombid ja kaaperdab nende lõuad

 (3)
Surmav seen teeb sipelgatest zombid ja kaaperdab nende lõuad
Mikhail Vasilyev / Unsplash

Zombid on päriselt looduses olemas, aga seni on nähtust leitud vaid ühel putukaliigil - sipelgatel, kirjutas Fox News. On üks seen, mis kontrolli sipelgate lihaste üle ära võtab.

Uuringus, mille avaldas 17. juulil Journal of Experimental Biology toodi välja, et sipelgad, kes puutuvad kokku surmava seenega Ophiocordyceps unilateralis, muutuvad söömismasinateks, mis enda lihaseid ei kontrolli - seen võtab üle kontrolli lõualihaste üle ja lõpuks sipelgas sureb.

Parasiite, mis oma peremeeslooma käitumisega manipuleerivad on mitmeid. Üks selline peremehe-patogeeni suhe on ka nimetatud seene ja sipelga vahel. Seenega nakatunud sipelgad ronivad kõrgematesse kohtadesse, haaravad lõugadega taimestikust kinni ning jäävad sinna püsivalt fikseerituks kuni surevad ja ka pärast surma.

Seen "koloniseerib" sipelga lihased, aga mitte aju. Teadlased leidsid, et nakatunud musklid tümbuvad eriti tugevalt kokku, isegi kui lihased laialdaselt kahjustunud on.

Hoolimata ulatuslikust seenega nakatumisest tundub, et nii putuka neuronid kui ka neuromuskulaarsed ristmikud jäävad esialgu toimima.

Seega, lihtsustatult öeldes juhib seen sipelga endale sobivasse kohta, riputab üles ning sipelgas sureb samal ajal kui seen seda seest poolt sööb.

Seotud lood:

Kõrgesse kohta "riputamine" on aga oluline seetõttu, et surnud sipelgast välja kasvavast varrest kukuvad seene eosed alla lootuses leida järgmine peremeesloom.

Seen on laialdaselt levinud troopilises kliimas Brasiilias, Aafrikas ja Taimaal.