Sündis kütuseelement, mis puhastab vett ja toodab elektrit samaaegselt

 (18)
Uue kütuseelemendi skeem
Uue kütuseelemendi skeem

Yanbiao Liu ja kolleegid Shanghai Jiao Tongi Ülikoolist töötasid välja seadme, mis puhastab vett ning toodab samaaegselt ka elektrit. Valgust energiaallikana kasutades valmistasid teadlased fotokatalüütilise kütuseelemendi, mille anood on valmistatud titaaniumdioksiidi nanotorudest ning katood plaatinast.

Valgusenergia lõhustab reovees oleva orgaanilise materjali ning protsessi käigus vabanevad elektronid, mis liiguvad läbi katoodi ning toodavad seeläbi elektrit, vahendab Fyysika.ee.

Heitvesi sisaldab lisaks orgaanilisetele ainetele tihti muid materjale, mis tuleb vee taaskasutamiseks sellest eemaldada. Oma laboris katsetasid teadlased oma kütuseelemendi võimet eraldada heitveest puhtaid lõhnaaineid(parfüüme), asovärve, ravimeid, hügieenitarvete jäänuseid ning endokriini kontrollivaid ühendeid(rasestumisvastaste tablettide keemilisi aineid, mida võib leida uriinist), ning leidsid, et seade eraldas orgaanilised ained veest täielikult ning tulemuseks oli puhas vesi.

Selleks, et seade kasutaks UV asemel tavalist nähtavat ning päikesevalgust, modifitseerisid teadlased seadme elektroode pooljuhtidega(näiteks CdS), mis tähendab aga seda, et kui see element jõuaks tootmisesse, siis oleks seda võimalik kasutada ka juba olemasolevate veepuhastusjaamade seadmete lisadena.

Teadlased pole veel hinnanud seda tehnoloogiat kasutava veepuhastusjaama ehituskulusid, kuid pole raske näha, et selline ehitis oleks ülimalt kasulik kohtades, kus heitvett üldsegi ei puhastata või juhatatakse see otse jõgedesse või mis veelgi hullem – otse tänavatele. Lisaks selliste paikade puhastamisele tooksid jaamad kohalikele elanikele kasu ka tänu toodetavale elektrile.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.