Südamerabandus on mõistlik saada päeva teises pooles või öösel

 (7)
Pingelisel ajal tasub südant eriliselt hoida. Foto: Muhammed Muheisen, AP
Pingelisel ajal tasub südant eriliselt hoida. Foto: Muhammed Muheisen, APScanpix

Hispaanias Madridis tegutseva Carlos III nimelise ülikooli teadlane Borja Ibanez kolleegidega kogus andmeid 811 inimese kohta, keda oli aastatel 2003–2008 tabanud südamerabandus. Ning selgus, et südamerabandus, mis tabab inimest hommikul, põhjustab rohkem kahjustusi kui ühelgi muul ajal päevast ründav atakk.

Töörühm kõrvutas sümptomite alguse kellaaegu kahe südamekahjustustele viitava valgulise markeri tasemetega patsientide vereanalüüsides, vahendab New Scientist.

Nood valgud kujutavad endast ensüüme, mis reeglina püsivad südamelihase rakkude sisemuses, ent rakkude elutegevuse lõppedes vabanevad ja satuvad verre. Kui vastavate ensüümide tase vereringes tõuseb, võib see tähendada, et suur hulk südamekudesid on surnud.

Ajakirjas Heart avaldatud uurimuse tulemused näitasid, et südamelihase kahjustused olid märksa ulatuslikumad pärast hommikusi rabandusi. „Tipp-intervall on hommikul kella kuue ja südapäeva vahel,“ ütles Ibanez. „Inimestel, kelle rabanduse kellaaeg jäi nimetatud vahemikku, esines ükskõik millisel muul ajal rabanduse saanud inimestega võrreldes 20 protsenti rohkem kudede kärbumist.“

Ibanes arvab, et süüdi on kaitsva toimega valgud, mida nimetatakse päästekinaasideks (ingl salvage kinase). On teada, et näriliste ja sigade südamerakud eritavad neid päeva eri perioodidel eri kogustes, kusjuures hommikuti on päästekinaasi-toodang väiksem. „Valgud, mis inimeste südamerakke kahjustuste eest kaitsevad, võiksid pakkuda uusi raviviise,“ osutas Ibanez.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.