Südameinfarkt tapab rohkem naisi kui mehi – miks?

 (23)
Südameinfarkt tapab rohkem naisi kui mehi – miks?
Foto: Andres Putting

Südameinfarkt on äkki tekkiv haigus, mille põhjustab tavaliselt ühe veresoone või selle haru sulgus. Infarktieelsed sümptomid, milleks on tavaliselt valud südame piirkonnas, hingeldus ning väsimus, võivad esineda päevi või isegi nädalaid enne infarkti.

Uue uurimuse kohaselt kogevad aga naised märksa harvemini valusid rinnus, mistõttu nad ei pruugi ravi saada õigel ajal, selgub ERR teadusuudistest.

Kuigi üldselt esineb meestel sagedamini südameinfarkti, sureb alla 55aastaste infarktipatsientide seas suurema tõenäosusega naine. Rohkem kui miljoni USA elaniku seas läbi viidud uurimuse kohaselt võib klassikalise sümptomi – valu rinnus – puudumise tõttu nii mõnigi naine vajalikust ravist ilma jääda.

Nimelt esinevad noorematel naistel (alla 55 eluaasta) infarkti korral märksa erinevamad sümptomid, võrreldes samaealiste meestega. Peaaegu pooled naistest ei kogenud valu rinnus, kui meeste puhul oli see osakaal kõigest kolmandik. See võib olla ka infarktiga naiste suurema suremuse üheks põhjuseks.

Ekspertide sõnul jõuavad patsiendid, kellel puudub rinnus valu või ebamugavustunne, arsti juurde hiljem ja saavad vähemagressiivset ravi. Seetõttu on selliste patsientide suremus peaaegu kaks korda kõrgem kui tüüpilisematel müokardiinfarkti juhtudel. Fenomen seletab ka seda, miks keskmine hospitaliseeritud naiste vanus on 74, võrreldes meeste 67 eluaastaga.

Nooremad naised peaksid ekspertide sõnul erilise hoolega oma keha jälgima, et mitte jätta tähelepanuta teisi terviseprobleemile viitavaid sümptomeid.

Teadlased loodavad edasiste uuringutega selgitada, miks südamehaigus mõjutab naisi ja mehi nii erinevalt.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas.
Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.