Spermatud sääsed aitavad pidurdada malaaria levikut

 (15)
Anopheles gambiae
Anopheles gambiaeWikimedia commons

Vabastades loodusesse geneetiliselt muundatud viljatuid isaseid sääski, on Briti teadlaste hinnangul võimalik pidurada nende putukate poolt edasikantava malaaria levikut. Nimelt paarituvad emased sääsed spermatute isastega ning ei saa seetõttu järglasi. Teadlased loodavad, et uurimistulemused aitavad sel viisil vähendada malaariat kandvate sääskede populatsiooni arvukust.

Londoni Imperial kolledži teadlased steriliseerisid isaseid sääski, kutsudes esile sperma produktsiooni takistava geneetilise muutuse. Katsest selgus, et emased sääsed ei suutnud vahet teha viljakatel ja spermatutel isastel, kes polnud võimelised nende mune viljastama, vahendavad ERR Teadusuudised.

Emased sääsed paarituvad elus ainult ühe korra, mille järel nad läbivad teatud füsioloogilised muutused, imevad toitainete saamiseks verd ning munevad oma munad. Antud uurimuses tegid teadlased kindlaks, et sarnane käitumismuster säilib hoolimata sellest, kas paaritumisele järgneb reaalne viljastumine ja sääsevastsete koorumine.

Kasutades Anopheles gambiae liiki sääski, mis on peamised malaaria levitajad Aafrikas, lõi uurimisgrupp spermatud isased. Selleks süstiti tavalisi sääsemune valguga, mis häirib munandite arengut ja sperma produktsiooni täiskasvanud sääsel.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.